Rodzice dzieciom

 

RODZICE DZIECIOM –  „BAJKA O CZERWONYM KAPTURKU”

15.06.2018r. w naszym przedszkolu odbyło się wyjątkowe przedstawienie.
Tym razem aktorami byli Rodzice, którzy przygotowali dla naszych przedszkolaków teatrzyk pt. „Bajka o Czerwonym Kapturku”.
Całe przedsięwzięcie było owiane lekką tajemnicą i dopiero w dniu występu dzieci przekonały się  jakie talenty aktorskie drzemią w Rodzicach. Nasi podopieczni byli mile zaskoczeni, a przedstawienie sprawiło im wielką frajdę i radość. Z zapartym tchem oglądały bajkę  i z niecierpliwością oczekiwały kolejnych postaci pojawiających się na scenie. Doskonałą grę naszych aktorów uzupełniły fantastycznie dobrane stroje, rekwizyty oraz muzyka. Wysiłek osób biorących udział w przedstawieniu został zrekompensowany uśmiechami dzieci i fantastyczną atmosferą. Przedstawienie dostarczyło dzieciom, jak również aktorom, wiele radości oraz pozytywnych i niezapomnianych wrażeń. Gromkie brawa  i uśmiechy na twarzach przedszkolaków były podziękowaniem za piękny występ.
Dziękujemy naszym wspaniałym Aktorom – Rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie przedstawienia.  Czekamy na dalsze pomysły i nowe teatrzyki, a także włączanie się innych rodziców do współpracy z przedszkolem.

 

Maj

 

DZIEŃ DZIECKA - 28.05.2018

Jak co roku 1 czerwca dzieci obchodzą swoje święto, czyli Dzień Dziecka. My uczciliśmy je 28 maja i w tym dniu słońce pięknie świeciło nad naszym przedszkolem i stadionem, dokąd przybyliśmy po zjedzonym śniadaniu. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. W tym wyjątkowym dniu oprócz Strażaków i Policjantów, odwiedził nas również Burmistrz Gabriel Wieczorek. Na początku wszystkich rozruszała p. Asia zapraszając do rytmicznej zumby. Oczywiście nie mogło zabraknąć wielkich dmuchawców: zjeżdżalni, gąsienicy i placu zabaw, gdzie po spotkaniach i pokazach straży pożarnej i policji wszystkie dzieci mogły się wyszaleć. Dla tych, którzy chcieli odpocząć lub się posilić czekały koce piknikowe i stoły pod parasolami oraz wata cukrowa, popcorn, truskawki i napoje. Wymarzona pogoda, doskonałe humory, fajna muzyka i moc zabawy- to główne powody, dla których każdy, kto tam był, będzie o tym długo pamiętał.

DZIEŃ MAMY I TATY W NASZYM PRZEDSZKOLU

To wyjątkowe święta, każdy je zna i pamięta. Szczególnie dbają o nie wychowawcy, nauczyciele dzieci, Ci którym zależy na edukowaniu, wychowywaniu i rozwoju najmłodszych. Wychowawcy znają rolę mamy i taty w życiu dziecka i wiedzą, że mądra miłość rodzicielska daje gwarancję tego, aby dzieci były zdrowe, radosne, życzliwe i otwarte na innych.
W naszym przedszkolu pomysłów na świętowanie było wiele. Odbywały się wspólne wycieczki, pikniki, ale i tradycyjne przedstawienia, laurki, upominki. Tak właśnie było w grupie Smerfy i Biedronki. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały dla rodziców część artystyczną. Nie zabrakło kolorowych przebrań dziewczynek i pięknych męskich koszul, a nawet krawatów u chłopców. Po występie zebrani goście nagrodzili małych aktorów gromkimi brawami. A potem dzieci uściskały swoich rodziców i wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty.
Po części oficjalnej przyszedł czas na herbatkę, choć nie tylko, bo wszyscy mieliśmy możliwość powspominać nasze trzy lata pobytu w przedszkolu oglądając prezentacje multimedialną z wykorzystaniem zdjęć z różnych przedszkolnych wydarzeń. Oj, teraz dopiero dało się dostrzec jak żeśmy urośli.

Dzień Rodziny w Dinoparku

25 maja, wczesnym rankiem dzieci z grupy „Kubusie Puchatki” wraz ze swoimi Rodzicami i Paniami pojechały na wycieczkę do Parku Jurajsko – Botanicznego w Kołacinku. Spacerując z przewodnikiem po ścieżce ery mezozoicznej oglądaliśmy  naturalnej wielkości figury dinozaurów. Ponadto zwiedzaliśmy wystawę geologiczno – paleontologiczną, na której zaprezentowane były autentyczne skamieniałości sprzed wielu milionów lat, np. kości dinozaurów. Dodatkową atrakcją była wystawa fotograficzna pt. „Czy wyginiemy jak dinozaury?”, oraz zwiedzanie Folwarku Kołacińskiego, gdzie dzieci obejrzały zabytkowe maszyny, które używane były w dawnych czasach do pracy w polu. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam spacer po  Bajkowej ścieżce, która przedstawia postacie i sceny ze znanych i lubianych bajek w kolorowej scenerii.  Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa w piaskownicy, w której ukryty był szkielet dinozaura oraz przejazd bajkową kolejką. Po dniu pełnym wrażeń zmęczeni ,ale z uśmiechami na twarzach wróciliśmy  do przedszkola.

Muzeum Zamek w Oporowie- wycieczka z okazji  Dnia Matki w grupie Misie

    Dzieci razem z  mamami  zwiedzały  Zamek Muzeum w Oporowie w dniu 25 maja 2018 roku. To był miły dzień – przed zamkiem dzieci złożyły życzenia swoim mamom i wręczyły samodzielnie wykonane kwiaty. Następnie wszyscy zostali  powitani na dziedzińcu zamkowym przez przewodnika, który zaprezentował się w pięknym stroju szlacheckim. Oprowadzał po poszczególnych komnatach  zamku . Dzieci wzbogacały swoją wiedzę z historii Polski – wystrój i wyposażenie różnych komnat zamku , poznały legendę związaną z zamkiem, tajemne skrytki i drzwi . Zaś mamy dowiadywały się o wyposażeniu skrzyń  z wianem, kredensu, rodzajach porcelany, przeznaczenia sprzętów w saloniku czy sypialni . Podziwiały  różne cenne  przedmioty w gablotach, np. jak  cenną  damską  biżuterię,  broń szlachcica i rycerza , dużą  kolekcję mebli sprzed kilkuset lat. Na koniec był spacer po  murach zamkowych i informacja  jaką rolę  pełniły w obronie zamku, gdzie trzymano  więźniów. Żegnając  się z gośćmi przewodnik wystrzelił salwę z broni palnej. Zarówno dzieci jak i mamy były zachwycone ,radosne, szczęśliwe.  Po takich emocjach  grupa Misie przejechała  autokarem do McDonalds w Kutnie. Tam również miło upłynął czas dzieciom i rodzicom  - na rozmowach i jedzeniu posiłku.   

IV EDYCJA KONKURSU „POECI OCZAMI DZIECKA”

24 maja 2018r. w naszym Przedszkolu odbyła się IV edycja konkursu recytatorskiego pt. "Poeci Oczami Dziecka". Celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej oraz rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci. W  konkursie uczestnikami były dzieci w dwóch kategoriach wiekowych tj. 3-4 latki i 5-6 latki . Wśród zgłoszonych placówek, a w tym roku było ich aż 11, gościliśmy małych recytatorów z: Przedszkola Samorządowego z Kiernozi, Przedszkola Samorządowego z Pacyny oddział w Luszynie, Przedszkola Samorządowego z Pacyny oddział w  Skrzeszewach , Miejskiego Przedszkola nr 2 z Gostynina, Miejskiego Przedszkola nr 4 z Gostynina, Przedszkola Samorządowego ze Słubic,  Przedszkola Samorządowego  z Łącka,  Przedszkola Samorządowego ze Szczawina Kościelnego, Przedszkola Samorządowego z Gąbina, Przedszkola Samorządowego w Osmolinie oraz Przedszkola Samorządowego z Sannik.
W jury konkursu zasiedli: wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. F. Chopina w Sannikach pani Beata Kochańska , dyrektor     Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Sannikach pani Barbara Golus oraz Burmistrz Miasta i Gminy Sanniki pan Gabriel Wieczorek. Konkurs przebiegał w serdecznej, przyjaznej atmosferze. Dzieci recytowały wiersze najpopularniejszych polskich autorów . Wszystkie dzieci zostały nagrodzone. Były książki, dyplomy i słodycze.
Mali goście wraz z nauczycielami i opiekunami mieli możliwość spotkać się też przy słodkim poczęstunku, a niektórzy w czasie oczekiwania na werdykt  przystąpili do  zwiedzenia naszej placówki oraz placu zabaw.

WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO SZKOŁY – 23.05. 2018

Dnia 23.05.2018r. grupa Misie i Biedronki pod czujnym okiem wychowawców  wybrała się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Przedszkole prężnie współpracuje ze szkołą podstawową, gdyż zdecydowana większość absolwentów naszej placówki uczęszcza właśnie do tej szkoły. Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci z obiektem oraz nawiązanie kontaktów z pracownikami szkoły. Na miejscu zostaliśmy bardzo miło przywitani przez Dyrektora placówki i nauczycielki, pracowników szkoły. Dzieci otrzymały upominki – jabłko i pomidorki , zdrowa przekąska , którą otrzymują uczniowie. Podczas  wizyty przedszkolaki zwiedzały najważniejsze pomieszczenia , pracownie przedmiotowe, sale  lekcyjne łącznie z gabinetem dyrektora szkoły. Na pożegnanie dyrektor szkoły p. Jerzy Jabłoński odprowadził przedszkolaków do autobusu, rozmawiał z dziećmi o  ich wrażeniach z wycieczki, stanął do wspólnego zdjęcia  przed budynkiem szkoły oraz zaprosił na kolejne spotkanie pierwszego września.

WYCIECZKA DO TEATRU Z OKAZJI DNIA MAMY- GRUPA PSZCZÓŁKI

W dniu 18 maja 2018r. dzieci z grupy „Pszczółki” uczestniczyły w wycieczce do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Wycieczka była wspaniałą okazją do wspólnego świętowania zbliżającego się Dnia Matki, z tej okazji dzieci zaprosiły na spektakl swoje ukochane mamy. Celem wspólnego wyjazdu było obejrzenie spektaklu „Królewna Śnieżka” w wykonaniu profesjonalnych aktorów, rozbudzanie zainteresowań teatralnych dzieci oraz podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki, a także zintegrowanie dzieci i rodziców poza terenem przedszkola. Po spektaklu czekała na dzieci i rodziców mała niespodzianka- pan przewodnik, który oprowadził nas po najskrytszych zakamarkach Teatru. Teraz już wszyscy wiemy, co kryje się za tą magiczną kurtyną. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w McDonalds i tu już nie trzeba wielu słów by wyobrazić sobie radość dzieci ze wspólnego posiłku z rodzicami. Po tak intensywnym dniu, bezpiecznie wróciliśmy do naszego przedszkola.

Wycieczka do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie organizuje przejazdy turystyczne pociągiem Retro. Wagony typu 1Aw prowadzone są przez lokomotywę spalinową Lxd2-342 na skraj Puszczy Kampinoskiej z zawrotną prędkością 15 kilometrów na godzinę! Zabytkowy skład przemierza w jedną stronę ponad 18 kilometrów. Na taką wycieczkę wybrały się dzieci z grupy Krasnale wraz z rodzicami 16 maja 2018 r.
Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i w czasie wycieczki kolejką dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale także miały rozwijające zajęcia poświęcone kolei oraz przyrodzie Puszczy Kampinoskiej. Przedszkolaki znakomicie się bawiły, nawet nie zauważyły, że są na lekcji.

Kubusie Puchatki w  Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Sannikach

Poznawanie kultury własnego regionu jest nieodłącznym elementem edukacji.
Uczy szacunku do dorobku przeszłych i teraźniejszych pokoleń. Kształtuje postawy patriotyczne oraz pozwala nabyć pewnych umiejętności umożliwiających zaprezentowanie swojego miejsca zamieszkania innym. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały charakterystyczne ozdoby– wycinanki, papierowe kwiaty, „pająki”.  Poznały sannicki strój ludowy, którego elementy mogły nawet przymierzyć. Na zakończenie spotkania dzieci  wręczyły laurkę w podziękowaniu za przepiękne zajęcia prezentujące sztukę ludową.

PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

W czwartek 17 maja dzieci z naszego przedszkola odwiedziły Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Sannikach. Dowiedziały się jak zostać czytelnikiem biblioteki, jak wygląda karta czytelnika, kto wypożycza książki itp. Przedszkolaki mogły przejść między regałami, aby obejrzeć księgozbiór. Następnie dzieci wysłuchały wiersz pt. „Na straganie” oraz „Żuraw i czapla”. Przedszkolaki zachowywały się wzorowo, zadawały wiele pytań, oraz obiecały, że będą częściej odwiedzać bibliotekę, a Rodziców zachęcać do częstego czytania.
Na zakończenie spotkania wręczyły paniom bibliotekarkom kwiaty i zaśpiewały piosenkę w podziękowaniu za oprowadzenie po świecie książki.

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS „BĄDŹ PRZEZORNY NA DRODZE”

W tym roku dzieci z naszego przedszkola- drużyna z grupy Biedronki, uczestniczyły w Międzyprzedszkolnym Konkursie „Bądź przezorny na drodze”, które  po raz 8 organizowało Przedszkole nr 4 w Gostyninie. W turnieju wzięły udział reprezentacje z miejskich przedszkoli oraz rówieśnicy z Sannik i Łącka. Dzieci sprawdziły swoją wiedzę w kilku konkurencjach: odpowiadały na pytania o bezpieczeństwie w domu, na podwórku, na ulicy, wskazywały jak zachowują się i kogo zawiadomią o różnych niebezpiecznych sytuacjach, dobierały numery alarmowe di odpowiednich pojazdów specjalnych, układały puzzle, kolorowały znaki. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało Jury, które po naradzie jednogłośnie podjęło decyzję, iż wszystkie dzieci są zwycięzcami konkursu, a także pogratulowało przedszkolakom wiedzy i umiejętności. Uczestnicy otrzymali dyplomy i prezenty, po czym zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

 

Kwiecień, maj

 

PLAC ZABAW TO PRAWDZIWY RAJ DLA WSZYSTKICH DZIECI

Nasze przedszkolaki codziennie są na powietrzu a najczęściej w ogrodzie przedszkolnym. Różnorodność możliwości sprawia, że dziecko podczas zabawy nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego i mózgu. Dzięki sprzętom, znajdującym się na placu zabaw, dziecko uczy się kontrolować swoje ciało, poznaje jego ograniczenia, zdobywa umiejętność koordynowania i planowania własnych ruchów i siły.
Na zjeżdżalni pokonuje strach przed wysokością. Na drabinkach pobudza wyobraźnię, nabiera sił, kształtuje koordynację przestrzenno-ruchową. W piaskownicy podczas przesypywania, uklepywania piasku, stawiania babek, budowania zamków doskonale trenuje dłonie i wyrabia plastyczność ruchów. Zachęcajmy dzieci do ruchu na świeżym powietrzu.

BIEDRONKI I SMERFY ZWIEDZAJA SKANSEN W KŁÓBCE- 17.05.2018

Zainspirowani tematyką „Urządzenia dawniej i dziś”- postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę do parku etnograficznego z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej- do skansenu w Kłóbce. Oglądaliśmy tam różnorodne zagrody, w których toczyło się niegdyś życie rodziny chłopskiej i które były ośrodkami zajęć gospodarskich. Widzieliśmy odtworzone tam stare zakłady rzemieślnicze oraz obiekty przemysłu wiejskiego i użyteczności publicznej (kuźnia, olejarnia, wiatrak, remiza, karczma, a także budynek szkoły). Uzupełnieniem tego wiejskiego krajobrazu jest dziewiętnastowieczny dwór, w którym, jak się dowiedzieliśmy mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska- jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina. Mimo przelotnego deszczu udało nam się wiele zobaczyć, a dopełnieniem zwiedzania były zajęcia warsztatowe „Tradycyjne pożywienie” (oleje i masło) wraz z degustacją oraz „Ozdoby w chacie” (drukowanie makatki).         Ciekawe było to dawniejsze życie na wsi, ale wszyscy jednak przyznamy, że teraz jest łatwiej.

GRUPA MISIE I SMERFY W ZAKĄTKU ODKRYWCÓW- 15.05.2018

Podczas warsztatów w Zakątku Odkrywców grupa Misie i Smerfy  dowiedziała się jak krok po kroku stworzyć pluszowego misia. Pod okiem wprawionego krawca  dzieci poznały podstawy szycia, samodzielnie wypchały i zszyły misia. Potem ozdobiły  go, każdy według własnego pomysłu. Obejrzały też niezwykłą formę pokazu- brzuchomówstwo. Samodzielnie wykonany miś, którego ze sobą przywiozły zapewne stanie się powiernikiem najskrytszych tajemnic i najbliższym przyjacielem.

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS – 11.05.2018

Jak ważne jest czyste powietrze i jak bardzo szkodliwe jest wdychanie dymu  z papierosów opowiadała pani z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gostyninie, podczas zajęć profilaktycznych „Dym szkodzi”.  Dzieci wykazały się dużą wiedzą , poprawnie odpowiadały na pytania , odgadywały znaczenie znaków. Chętne osoby po zajęciu  miały możliwość zaprojektowania znaku i umieszczenia go w swoim pokoju. Wszystkie dzieci otrzymały ulotki o szkodliwości dymu, które zaniosły do swoich domów.  
Dym tytoniowy zawiera ok. 4 tys. związków chemicznych, a ilość i toksyczność niektórych z nich stanowi zagrożenie dla zdrowia. Należą do nich substancje smoliste i gazy takie jak tlenek węgla oraz uzależniający związek – nikotyna. W dymie tytoniowym jest około 40 substancji rakotwórczych. Szkodzi on nie tylko osobom palącym, ale również tym, które są na niego narażone. To tzw. bierni palacze, którzy wdychają dym z wyrobów tytoniowych, mimo że sami nie są uzależnieni. W dymie bocznym wydychanym przez palacza jest aż pięciokrotnie więcej tlenku węgla, czterokrotnie więcej nikotyny i trzy-cztery razy więcej substancji rakotwórczych niż w dymie głównym (powstającym podczas zaciągania). Nawet wdychanie dymu z odstawionego, kopcącego papierosa szkodzi bardziej niż jego wypalenie.

WYCIECZKA DO OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W SANNIKACH 09.05.2018

W dniu 9 maja 2018 roku, dzieci z grupy „Pszczółki” pod opieką swoich Pań wybrały się do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Sannikach. Celem tej wycieczki było poszerzenie wiedzy przedszkolaków na temat tego trudnego i odpowiedzialnego zawodu. Na początek dzieci zostały zaproszone do garażu, gdzie miały okazje podziwiać jeden z wozów strażackich oraz sprzęt potrzebny strażakom do ich pracy. Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm strażacki i umundurowanie. Następnie przeszliśmy na plac przy Straży, gdzie czekał drugi wóz strażacki. Tutaj dzieci oglądały ciekawe urządzenia służące do wali z ogniem, ale także do pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych, z zaciekawieniem oglądały też węże strażackie, prądownice i inne elementy obszernego wyposażenia. Panowie Strażacy zorganizowali ćwiczenia „gaszenia pożaru” pianą oraz wodą, strącanie przedmiotów wodnym strumieniem oraz pokaz działka wodnego z dachu pojazdu. Wiele radości sprawiło dzieciom uciekanie przed kropelkami wody, podczas oglądania kurtyny wodnej. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem podczas którego nabyły cenną wiedzę, która będzie utrwalana przy każdej okazji. Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakom wręczając własnoręcznie wykonaną laurkę. Panowie Strażacy wiedzą, że „Pszczółki” lubią słodkości, dlatego na koniec przygotowali niespodziankę- cukierki. Ta wizyta z pewnością na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM GRUPA PSZCZÓŁKI- 25.04.2018

Ten dzień w grupie „Pszczółki” był naprawdę niezwykły. Do naszych drzwi zapukał  Ratownik Medyczny – Pani Joanna S. (mama naszej Wikusi). Pani Joanna przygotowała dla naszych przedszkolaków bardzo ciekawe i pouczające zajęcia.
Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanego Ratownika Medycznego było przygotowanie dzieci do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Na samym początku Pani Ratownik pokazała dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień. Wyjaśniła również na czym polega jej praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numer alarmowy 112 oraz zasady bezpiecznej zabawy. W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto przedszkolaki miały możliwość bandażowania swoich kończyn oraz podawania maski tlenowej pacjentowi. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami". Dzięki takim zajęciom dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
Naszemu Gościowi – p. Joannie S. – bardzo dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola i mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy, ponieważ taka forma zajęć na pewno stanie się bardzo ważną częścią naszej edukacji.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

WIECZÓR Z BAŚNIAMI ANDERSENA – 20.04.2018

„W Świecie Pana Andersena…”-  przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu propagującym czytanie baśni dzieciom, organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Sannikach. Dzieci miały okazję wysłuchania baśni czytanych przez samego autora- H.CH. Andersena, odgadywały zagadki słowne, obrazkowe, układały puzzle. W atmosferze świata baśni dzieci uczestniczyły w licznych zabawach z Panem Andersenem, a na pamiątkę tego niezwykłego spotkania każda grupa wykonała piękną laurkę. Kolejny raz dzieci miały okazję spotkania z książką, bajką i baśnią- mamy nadzieję, że miłość do książek będzie rozwijać się dalej.

MOJA MIEJSCOWOŚĆ- WYCIECZKA PSZCZÓŁEK PO OKOLICY- 13.04.2018

Dzieci z grupy Pszczółki wraz ze swoimi Paniami wybrały się na wycieczkę autokarową po swojej miejscowości. Podczas zwiedzania i oglądania najważniejszych miejsc, budynków i instytucji użyteczności publicznej, wychowawczyni omawiała ich podstawowe funkcje oraz związane z nimi tradycje. Podziwialiśmy również otaczający nas krajobraz i przyrodę Sannik. Mieliśmy okazję obejrzeć: Stację Paliw, Szkołę Podstawową, Kościół, Park, Urząd Gminy, Aptekę, Komisariat Policji, Ochotniczą Straż Pożarną, Bibliotekę oraz osiedle „Działki”. Podczas wycieczki dzieci nie tylko poznały najbliższe środowisko Sannik, ale także utrwaliły zasady zachowania poza terenem przedszkola, w autokarze oraz bezpiecznego poruszania się po drogach. Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć.


 

Grudzień, styczeń, luty, marzec

 

WARSZTATY W SANNICKIM PAŁACU – 23.03.2018

Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w warsztatach pt. „Świeczka własnego wyrobu” organizowanych przez Europejskie Centrum Artystyczne im. F. Chopina w Sannikach. Najciekawszą  atrakcją dla dzieci okazało się zwiedzanie pałacu z przewodnikiem przy zasłoniętych oknach i bez zapalania światła. Pretekstem do tego stały się zajęcia, podczas których dzieci własnoręcznie wykonały świeczkę. Następnie z pomocą pań pięknie je zapakowały, by móc zabrać swoje dzieło do domu. Pamiątkowe zdjęcia można obejrzeć w naszej galerii oraz na profilu ECA im. F. Chopina w Sannikach. Serdecznie zapraszamy.

Przegląd Piosenki Angielskiej - 22.03.2018 r.

W dniu 22-go marca w Miejskim Przedszkolu Nr 2 z Oddziałem Integracyjnym w Gostyninie odbyła się czwarta edycja Międzyprzedszkolnego Przeglądu Piosenki Angielskiej, w którym nasze przedszkolaki miały przyjemność brać udział. Przedszkole Samorządowe w Sannikach reprezentowały dwie dziewczynki z grupy Biedronki- Amelka Rz. oraz Julia S. W konkursie brały również udział dzieci z okolicznych przedszkoli, a także z Samorządowego Przedszkola w Łącku.
Przegląd rozpoczął się bardzo przyjemnie, ponieważ dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 2 (grupa 6-latków) przywitały gości występem, śpiewając piosenki i recytując wierszyki w języku angielskim. W części konkursowej brały udział dzieci 5,6-letnie, które oceniało specjalnie powołane jury. Każda drużyna zaśpiewała jedną piosenkę w języku angielskim. Nasze dziewczynki zaśpiewały piosenkę „Numbers Song”, przygotowaną pod kierunkiem p. Katarzyny Podsiadłej. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i upominkami.
Zapraszamy do naszej galerii oraz na stronę Gostynin.info.pl

WITAMY WIOSNĘ 21.03.2018r.

21 marca przyszła kalendarzowa wiosna. Dzieci z grupy Pszczółki, Smerfy i Biedronki nadejście wiosny ogłosiły w całym przedszkolu. W naszym ogrodzie postanowiliśmy utopić „Tą zimową pannę- Marzannę” i zaśpiewać wiosenną piosenkę. Natomiast dalszy ciąg wiosennych zabaw przenieśliśmy do sali przedszkolnej. Mamy nadzieję, że wiosna zawitała do nas na dobre.

NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA- 14.03.2018r.

Dzieci z grupy Pszczółki uczestniczyły w ciekawych i pełnych zabawy zajęciach z małym pieskiem, który wabi się Misia. Do naszego przedszkola Misię przyprowadziła p. Krystyna S.- babcia naszych przedszkolaków Kubusia i Filipka F. Pani Krystyna opowiedziała jak opiekuje się swoim pieskiem, czym go karmi i jakie zabawy lubi najbardziej.
Taki bezpośredni kontakt z psem, w ruchu i działaniu pozwolił dzieciom na przełamanie bariery strachu, poznać zabawy, które mogą następnie wykorzystać w swoim domu ze swoim pupilem. Dużą uwagę zwróciłyśmy na bezpieczeństwo – pies to nie tylko towarzysz zabaw, ale także potencjalne zagrożenie. Dzieci wiedzą jak postępować w kontakcie z obcym psem, jak się chronić w razie ataku. Dla chłopców najlepszą zabawą były oczywiście aporty i wyścigi, dziewczynki chętnie czesały, głaskały i opiekowały się Misią.
Tego typu zajęcia pozwalają dzieciom na poszerzanie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. Są także relaksujące, nic bowiem nie działa lepiej  niż rytmiczne głaskanie psa i słuchanie jego oddechu. Dzieci były zachwycone, a Misia czuła się u nas znakomicie.

Dzień Kobiet 08.03.2018r.

W naszym przedszkolu 8-go marca świętowały wszystkie kobiety. Zarówno te duże kobietki, jak i trochę mniejsze otrzymały upominki, ale nie zapomniały o swoich chłopcach, którzy przepięknie zaśpiewali sto lat, złożyli życzenia, a niektórzy podarowali nawet małego buziaka. Dla wszystkich przedszkolaków był słodki poczęstunek. Dzieci przygotowały też prezenty dla swoich mam- najważniejszych kobiet w domu. W przedszkolu ten dzień miał charakter bardzo uroczysty i świąteczny.

Udział w Międzyszkolnym konkursie piosenki powstańczej Płock – 23.02.2018r.

Lena Durka z grupy Misie reprezentowała nasze przedszkole w Międzyszkolnym konkursie piosenki powstańczej , który odbył się w Płocku. Za wykonanie utworu „Hej, chłopcy, bagnet na broń!’’ Lena zdobyła dla Przedszkola Samorządowego w Sannikach wyróżnienie ,otrzymała Dyplom i książkę „ Polska, to lubię’’ . Organizatorami konkursu był Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Szkoła Podstawowa nr 12 im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej w Płocku. W zmaganiach konkursowych  wzięło udział  17 przedszkoli. Impreza miała na celu promowanie utworów o tematyce powstańczej, budzenie ducha patriotyzmu wśród najmłodszych, a także promocję sztuki wokalnej, jako środka wyrazu artystycznego.

Dzień Babci i Dziadka 07- 09.02.2018r.

W  dniach 7 i 9  lutego w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości z okazji Święta Babci i Dziadka. Grupa Biedronki oraz Pszczółki, wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla swoich kochanych Dziadków przedstawienie. Liczni goście zasiedli przy stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek, a później wspaniałe zabawy i konkursy. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

Wycieczka do Teatru Dramatycznego w Płocku na przedstawienie pt. „Kopciuszek”

W dniu 6 lutego 2018 r. dzieci z grup Smerfy , Misie , Krasnale i Biedronki  pojechały na spektakl pt. „Kopciuszek” do Teatru Dramatycznego w Płocku. Było to niezwykłe wydarzenie dla większości dzieci , gdyż był to dla wielu  pierwszy taki pobyt w teatrze. Dzieci miały możliwość „wejść w świat teatru”. Nawet opiekunowie czyli nauczyciele i rodzice  oglądając spektakl choć na chwile mogli przenieść się do dzieciństwa.
Już pierwsze chwile po wejściu do teatru wzbudziły emocje. Przede wszystkim ogromne wrażenie wywołał budynek teatru, który jest ogromny i nowoczesny. A poza tym na wystawach za szkłem można zobaczyć scenki z przedstawień.
Przedstawienie było piękne, widać było, że zafascynowało dzieci. Na pewno dla małych widzów atrakcyjna była gra świateł, stroje czy nagle zmieniające się sceny i dekoracje. Na wrażliwość dzieci i ich emocje w pływ miała także  muzyka i piosenki, które rzeczywiście była piękne i wzruszające. Być może u niejednego widza zakręciła się łezka w oku, kiedy Kopciuszek sprzątając izbę nucił smutną piosenkę o losie sieroty…
Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach, o czym świadczyły uśmiechy i  komentarze po zakończonym przedstawieniu.

Przegląd kolęd i pastorałek w Gostyninie- 9.01.2018r.

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Sannikach wzięły udział 9 stycznia 2018 r. w „Przeglądzie kolęd i pastorałek w Przedszkolu Nr 4 w Gostyninie. Pastorałki śpiewały solo – Lena Durka, a w duecie – Gabrysia Zielińska i Amelia Rzepecka.
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.

KONCERTY MUZYCZNO – SŁOWNE

Audycje muzyczno – słowne dla dzieci w wykonaniu muzyków z Płockiej Orkiestry Symfonicznej mają charakter umuzykalniający. Od ponad 12 lat muzycy z orkiestry prowadzą systematyczną działalność, którą objęte są wszystkie dzieci w naszym przedszkolu.
Spotkania odbywają się przez cały rok szkolny w cyklach comiesięcznych. Ważnym ich elementem jest także rola wychowawcza: uczenie ogólnej kultury zachowań, wyrabianie potrzeby i radości, jaką niesie obcowanie ze sztuką. Przygotowaniem programu zajmuje się pani Anna Radomska - Urbanek, która jednocześnie prowadzi wszystkie audycje dla najmłodszych słuchaczy.
W bieżącym roku dzieci będą uczestniczyły w następujących audycjach:
20 lutego 2018 - Zimowe czary prosto z czary.
20 marca 2018 – Marcowa muzyka smyczkiem po strunach przemyka.
17 kwietnia 2018 – Muzykalni aktorzy.
22 maja 2018 – Wakacje tuż, tuż…

Bal karnawałowy -  5.01.2018r.

Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu odbył się oczekiwany przez dzieci
 „Bal Przebierańców”. Wszyscy w zachwycających i pomysłowych strojach zebraliśmy się na sali koncertowej.  Niektórych trudno było rozpoznać. Potem, przy dźwiękach muzyki była już świetna zabawa: tańce przeplatane wesołymi konkursami, pląsami oraz długie, wirujące korowody. Zabawę  prowadził wodzirej Arek, który wprowadzał wiele kolorowych i śmiesznych rekwizytów, co urozmaiciło nasze  spotkanie. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale.
Niespodzianką dla dzieci było przybycie zaproszonej przez ciocię Alę chorej dziewczynki z Gostynina, dla której od trzech lat zbieramy zakrętki w ramach AKCJI CHARYTATYWNEJ. Alicja, bo tak ma na imię dziewczynka wjechała na salę na swoim wózku inwalidzkim razem z mamą, gdzie po krótkim powitaniu, wręczeniu upominku, zaprosiliśmy Ją do wspólnej zabawy. Szkoda, że Alicja nie mogła tak jak my podskakiwać i wirować w tańcu. Ale jej uśmiechnięta twarzyczka upewniała nas, że WARTO POMAGAĆ!!! Środki uzyskane ze zbiórki nakrętek pozwalają Alicji uczestniczyć w turnusach rehabilitacyjnych. Dzięki pomocy takich jak my może spełnić się największe marzenie Ali i jej bliskich - by w przyszłości mogła samodzielnie się poruszać. A tego jej życzymy.
Zapraszamy do naszej galerii.

Pomagamy Płockim Zwierzętom- 20.12.2017r.

Niezwykli goście odwiedzili nasze przedszkole w dniu 20 grudnia. Czworonożni przyjaciele powitali nasze dzieci na sali koncertowej, gdzie czekali wraz ze swoimi opiekunami z Fundacji Pomagamy Płockim Zwierzakom, aby osobiście podziękować zarówno przedszkolakom jak i ich rodzicom za zaangażowanie w akcje na rzecz bezdomnych zwierząt. Kotki i pieski sprawiły dzieciom wiele radości.

JASEŁKA I MIKOŁAJ 15 GRUDNIA 2017r.

Tego dnia, po zajęciach – o godzinie 13:00 sala koncertowa naszego przedszkola zapełniła się po brzegi. Wszystkich przedszkolaków i tak licznie  przybyłych rodziców oraz członków ich  rodzin  powitała Pani Dyrektor składając życzenia świąteczne i dalej zaprosiła do obejrzenia  programu  artystycznego przygotowanego przez nasze najstarsze dzieci – Biedronki i Misie.
Po występie wszystkie dzieci z zaciekawieniem rozglądały się po sali i wypatrywały Mikołaja. I rzeczywiście za małą chwilę usłyszeliśmy znane „Ho, ho, ho”.... i stukanie laską i wtedy pojawił się ten wyczekiwany gość.  Chwilę porozmawiał z dziećmi i zaproponował, by wszystkie grupy poszły do swoich sal, a on tam do nas przybędzie. Tak też zrobiliśmy.  A potem, już w swoich salach w świątecznej atmosferze wierszyków i kolęd otrzymaliśmy od Niego prezenty.
Miłym podsumowaniem spotkania były wspólne fotografie i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Magia Świąt… warsztaty z rodzicami grupa Pszczółki 11.12.2017r

Niesamowite uśmiechy gościły na twarzach Pszczółek, gdy do sali weszli rodzice, których dzieci wraz z wychowawcą zaprosiły na warsztaty bożonarodzeniowe pt. „Magia Świąt”. Po wspólnych zabawach na dywanie, przeszliśmy do stolików by tam wykonać ozdoby na świąteczne drzewko, które miało udekorować naszą salę. Dzieci wraz ze swoimi rodzicami malowały figurki z masy porcelanowej, które przygotowała dla nas mama Antosia S. Następnie wykonaliśmy „Mikołaja” z kolorowego papieru i ozdób, którego dzieci zabrały do domku, aby tam obserwował przygotowania przedszkolaków do świąt. Zabawa była wspaniała, a smak i zapach pierniczków, które kosztowaliśmy był naprawdę magiczny… Na zakończenie spotkania nauczycielka złożyła rodzicom świąteczne życzenia oraz podziękowała za tak mile spędzony czas.

Warsztaty z rodzicami- grupa Biedronki 8.12.2017r.

W piątek, dnia 8 grudnia w grupie Biedronki odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców, którego tematem były „Zwyczaje świąteczne”, a dokładniej- bożonarodzeniowe ozdoby.
Ten dzień gościliśmy rodziców piętnastu dzieci. Przyszli oni z zamiarem wspólnego wykonania ozdób świątecznych, które w połączeniu z wcześniej przygotowanym przez tatę Milenki dwumetrowym białym drzewkiem, miały zastąpić tradycyjną świąteczną choinkę. Tak też się stało. Zarówno przedszkolaki, jak i rodzice aktywnie i w skupieniu uczestniczyli w zajęciu, aż zabrakło czasu na wspólną biesiadę przy herbatce. Wszyscy spisali się doskonale.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

 

Wrzesień, październik, listopad, grudzień

MALI ARCHITEKCI – MISIE KONSTRUUJĄ SŁODKI DOMEK 06.12.2017r.

Mikołajki to niezwykle ciekawy dzień w przedszkolu. Dzieci w grupie Misie 6 grudnia robiły „sobie" niezwykły prezent. Była to konstrukcja domku z herbatników. W tej zabawie w cukiernika - architekta dzieciom pomagali rodzice. Były emocje , radość tworzenia i duże zaangażowanie dzieci. Słodkie dzieło można było zjeść!  Dzieci serdecznie witały  Mikołaja, który odwiedził je w tym dniu.  Po wizycie gościa Misie  zajęły się ubieraniem choinki, przy której śpiewały znane kolędy i pastorałki.


WYCIECZKA PSZCZÓŁEK DO GABILANDU 06.12.2017r.

Mikołajki dzieci z grupy Pszczółki postanowiły spędzić nieco inaczej… Wraz ze swoimi ciociami wybrały się do sali zabaw GabiLand w Gąbinie, gdzie czekał na nich pomocnik Świętego Mikołaja. Dzieci wysłuchały legendy o Świętym Mikołaju, rozwiązywały zagadki związane ze Świętami Bożego Narodzenia, urządziły bitwę na śnieżki oraz słuchały kolęd, które grał na gitarze pomocnik Mikołaja. Następnie dzieci rozpoczęły swobodną zabawę w konstrukcji z kulkami i zabawkami. Po zabawie przyszedł czas na słodki poczęstunek i rozdanie upominków od Mikołaja. Dzieci podziękowały za zabawę i książeczki, a następnie wyruszyły autokarem w drogę powrotną do przedszkola. Zarówno przejazd autokarem jak i zabawy w GabiLandzie dostarczyły dzieciom niesamowitych emocji, które z pewnością będą wspominać w domu.  

 

KONKURS PRZYRODNICZY  - GRUPA  BIEDRONKI

21 listopada odbył się XIII finał konkursu dla przedszkoli pod nazwą "Poznajemy uroki lasu i tajemnice otaczającej nas przyrody". Konkurs został zorganizowany przez Nadleśnictwo Gostynin i tym razem we współpracy z Przedszkolem Samorządowym w Pacynie oddział w Luszynie, a dzięki uprzejmości właścicieli miejscowego pałacu z I połowy XIX wieku konkurs odbył się w jego pięknej klasycystycznej scenerii.
Naszą placówkę godnie reprezentowała sześcioosobowa drużyna z grupy „Biedronki”. Przedszkolaki, aby rozwiązać zadania konkursowe musiały wykazać się znajomością zwierząt, rozpoznać gatunki drzew po owocach i nasionach, a także wiedzieć jak zachowywać się w lesie. Pomiędzy poszczególnymi zadaniami konkursowymi drużyny prezentowały piosenki i wiersze o tematyce przyrodniczej. Amelka, Wojtuś, Lena, Oliwia, Julka i Piotr śpiewali piosenkę „O czym szumi las”, a rytmiczna melodia wprawiła w ruch ich ręce i bioderka.
Ogólnie, do  konkursu przystąpiło 60 dzieci z 10 przedszkoli z terenu trzech powiatów. Poziom  był bardzo wyrównany, dlatego nagrody trafiły do wszystkich przedszkoli biorących udział w konkursie.


PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ – 13 XI 2017r.

Jak najpiękniej pokazać miłość do ojczyzny? Najlepiej ją wyśpiewać!  Miejskie Przedszkole Nr4 w Gostyninie po raz pierwszy  było organizatorem Przeglądu Piosenki Patriotycznej. Przedszkole Samorządowe w  Sannikach reprezentowały  dziewczynki z grupy Misie - Amelka Myk zaśpiewała utwór „Płynie Wisła ,płynie’’ a  Maja  Rzepecka  piosenkę „Jestem Polakiem’’. Naszym solistkom akompaniował  pan Jacek Fudała.  


CIEKAWE ZAJĘCIA U PSZCZÓŁEK  06.11-10.11.2017r.

Jesienna pogoda za oknem nie zachęca do zabaw na świeżym powietrzu… Ale „Pszczółki” wiedzą jak wypełnić ten czas. Nasze maluchy uwielbiają poznawać nowe rzeczy, brać udział w różnych zabawach i eksperymentować. Podczas realizacji tematyki „Kiedy pada deszcz” dzieci codziennie obserwowały pogodę oraz zachodzące w niej zmiany. Wszystko zaznaczaliśmy symbolami na naszym „kalendarzu pogody”, poznając przy okazji dni tygodnia. Z uwagą słuchały opowiadania „Zabawa chmurek” oraz „Kolorowe parasole”, a następnie starały się wypowiadać na podany temat. Najciekawszą jednak zabawą okazał się eksperyment „Jak powstaje deszcz”. Dzieci w wielkim skupieniu patrzyły jak paruje woda i skrapla się na ściankach słoika przykrytego talerzykiem wypełnionym kostkami lodu. Wspólnie układaliśmy historyjkę obrazkową podsumowującą nasze doświadczenie. W tym tygodniu dzieci rozwijały swoje sprawności manualne poprzez wykonywanie prac plastycznych „Kapie deszczyk”- malowanie farbami oraz „Mój parasol”- wylepianie plasteliną. „Pszczółki” rozwijały swoją pomysłowość podczas zabawy drużynowej „Kolorowe kalosze”, gdzie ozdabiały kalosze cioci naklejkami wg własnego pomysłu, a także doskonaliły umiejętność współdziałania z innymi. Nie obyło się również bez tańców i zabaw ruchowych przy nowej piosence „Deszczyk”. Te i wiele innych aktywności sprawiły, że dzieci doskonale wiedzą jak należy się ubrać na jesienny spacer, jak możemy się chronić przed deszczem, a gdy już przemokniemy co najlepiej pomaga na przeziębienie. Aby przekonać się jaki ciekawy był ten tydzień zapraszamy do galerii zdjęć.


ODWIEDZINY W SZKOLE – ŚLUBOWANIE KLAS I

Dnia 26.10.2017r. dzieci z dwóch najstarszych grup naszego przedszkola udały się do Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Sannikach na uroczystość Ślubowania Klas I. „Biedronki” i „Misie” obejrzały przygotowany przez „pierwszaków” występ artystyczny. Były wiersze i piosenki, a następnie w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pan Dyrektor Jerzy Jabłoński dokonał symbolicznego pasowania na ucznia dotykając wielkim ołówkiem ramion dzieci. Następnie wychowawczynie rozdały uczniom pierwsze legitymacje szkolne.
Przedszkolaki z wielką uwagą i przejęciem śledziły rytuał i obrzędy związane ze ślubowaniem. A po powrocie do przedszkola chętnie wróciły do swoich sal, gdzie po zajęciach edukacyjnych przeniosły się na dywan do wspólnej zabawy.


TEATR INTERAKTYWNY – WYCIECZKA DO SOCHACZEWA

Przedszkolaki z grup Smerfy, Misie i Biedronki udały się 25 października 2017r. na wycieczkę do Sochaczewskiego Centrum Kultury – kino  Mazowsze . Dzieci oglądały i zarazem uczestniczyły w Interaktywnym Widowisku  Telewizyjnym „ Szewczyk Dratewka na planie filmowym’’.  Spektakl w wykonaniu Teatru Show pozwolił poznać polską  baśń ludową na podstawie książki Janiny Porazińskiej, ale także wzbogacał wiedzę dzieci  na temat pracy reżysera , operatora  kamery  i innych osób w realizacji filmu. Dla przedszkolaków była to niezwykle ciekawa forma prezentacji utworu literackiego, gdyż Teatr Interaktywny różni się od tradycyjnych przedstawień, ponieważ na różne sposoby angażuje publiczność, dając jej możliwość bardziej aktywnego kontaktu z historią, jej bohaterami, a także z innymi widzami - odbiorcami przedstawienia.


KONCERTY MUZYCZNO – SŁOWNE

Audycje muzyczno – słowne dla dzieci w wykonaniu muzyków z Płockiej Orkiestry Symfonicznej mają charakter umuzykalniający. Od ponad 12 lat muzycy z orkiestry prowadzą systematyczną działalność, którą objęte są wszystkie dzieci w naszym przedszkolu.
Spotkania odbywają się przez cały rok szkolny w cyklach comiesięcznych. Ważnym ich elementem jest także rola wychowawcza: uczenie ogólnej kultury zachowań, wyrabianie potrzeby i radości, jaką niesie obcowanie ze sztuką. Przygotowaniem programu zajmuje się pani Anna Radomska - Urbanek, która jednocześnie prowadzi wszystkie audycje dla najmłodszych słuchaczy.
W bieżącym roku dzieci będą uczestniczyły w następujących audycjach:
24 października 2017 – Jaka to melodia i przeboje muzyki poważnej.
21 listopada 2017 – Tak jak w kinie i obrazy zaklęte w muzyce, muzyka zaklęta w obrazach.
12 grudnia 2017 – Dzwonią dzwonki sań.


WARSZTATY WOJSKOWE GRUPA MISIE

W dniu 23.10.2017r. dzieci z grupy „Misie” oglądały wystawę związaną z polskim wojskiem zorganizowaną przez Europejskie Centrum Artystyczne im. F. Chopina w Sannikach. Nasze przedszkolaki mogły nie tylko dotykać, ale też przymierzać elementy mundurów żołnierskich. Dowiedziały się do czego służyły poszczególne przedmioty żołnierskiego wyposażenia. Następnie dzieci wykonywały różnymi technikami prace plastyczne. Największym powodzeniem cieszyły się rysunki koni, potem pojazdów wojskowych i postaci żołnierzy. Zakończeniem tego patriotycznego zajęcia było przymierzenie nakryć głowy z czasów Chopina i nieco późniejszych. Organizatorzy warsztatów obdarowali dzieci pięknymi pocztówkami Pałacu w Sannikach.


PYSZNE KANAPECZKI PSZCZÓŁEK- 20.10.2017r.

Już od najmłodszych lat wdrażamy naszym przedszkolakom prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzieci poznają zasady zdrowego odżywiania, uczą się jak należy dbać o higienę i własne zdrowie. Przy okazji realizacji tematyki „Kolorowe warzywa” dzieci z grupy „Pszczółki” przygotowały pyszne i zdrowe kanapeczki z warzywami. Każdy przedszkolak przygotował samodzielnie dwie kanapki: jedną do wspólnej degustacji, a drugą dla każdej cioci z przedszkola. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, a przygotowane kanapeczki zniknęły w mgnieniu oka. Dzieci próbowały różnych warzyw, serków, a nawet ugotowanych jajek. Poprzez takie działania rozwijały swoją samodzielność, uczyły się pracy w zespole oraz kulturalnego zachowania przy stole. Wiele radości sprawiło również „Pszczółką” obdarowywanie pysznościami innych, a nasze ciocie nie mogły się nadziwić jakie piękne kanapeczki przygotowały takie małe rączki. Było pysznie i zdrowo! Zapraszamy do galerii zdjęć.


RADY DOBREJ WRÓŻKI- TEATRZYK

W poniedziałek 16 października 2017r. nasze przedszkolaki obejrzały teatrzyk pt. „Rady Dobrej Wróżki” w wykonaniu artystów Teatru „Magik” z Białegostoku. Przedstawienie miało na celu poszerzenie i utrwalenie wiadomości na temat sposobów radzenia sobie ze swoimi emocjami, zachęcanie dzieci do zdrowego odżywiania oraz ruchu i zabawy na świeżym powietrzu.  Tematyka okazała się bardzo ciekawa dla dzieci, ponieważ oglądały teatrzyk w skupieniu i aktywnie brały udział w dialogu oraz zadaniach z bohaterami przedstawienia.


TĘCZOWY OGRÓD – WYCIECZKA

W dniu 13.10.2017r. dzieci z grupy Krasnale i Biedronki wybrały się na wycieczkę do wytłaczarni soków w Brzozowie. Przedszkolaki miały możliwość zwiedzania sadu,  tłoczni oraz znajdujących się tam maszyn, a także poznały etapy produkcji soku. Na zakończenie spotkania Gospodarze wręczyli dzieciom pyszne i zdrowe jabłka oraz świeży sok z owoców i warzyw dla każdej grupy.

 
JESIENNY SPACER PSZCZÓŁEK

Dnia 02.10.2017r. „Pszczółki” po raz pierwszy wyszły poza teren naszego przedszkola. Wybraliśmy się na wspólny spacer do lasu (pobliskiego zagajnika). Najpierw oczywiście omówiliśmy sposoby zachowywania się poza przedszkolem oraz w lesie, a także przygotowaliśmy odblaskowe kamizelki i kolorowego „węża” z naszych szarf. Po drodze do lasu mijaliśmy różne znaki drogowe, przechodziliśmy przez ulicę z przestrzeganiem zasad ruchu drogowego, oglądaliśmy i nazywaliśmy auta zaparkowane przy pobliskich budynkach. W zagajniku natomiast podziwialiśmy drzewa, określaliśmy ich nazwy po kształcie liści czy długości igieł, dotykaliśmy kory, a także słuchaliśmy dochodzących z lasu odgłosów. W drodze powrotnej zbieraliśmy wszystkie napotkane skarby jesieni (kolorowe liście, szyszki, gałązki), żeby w przedszkolu ułożyć je w kąciku przyrody. Poprzez takie bezpośrednie odczuwanie świata wieloma zmysłami dzieci dużo lepiej i skuteczniej zapamiętują wiadomości.


POMAGAMY BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM
W ubiegłym roku szkolnym nasze przedszkole włączyło się do akcji „Pomagamy bezdomnym zwierzętom”. Za okazane wsparcie i zaangażowanie w zbiórkę otrzymaliśmy słowa podziękowania. Nie pozostając obojętnym na los bezdomnych czworonogów po raz kolejny przystąpiliśmy do działań w tym szczytnym celu.                                                            
Drodzy Państwo serdecznie zapraszamy do udziału w akcji charytatywnej, ponieważ razem możemy więcej… A poprzez takie działania staramy się kształtować u dzieci wrażliwość na losy bezdomnych zwierząt.
Dziękujemy  

 ZAKRĘCONA AKCJA - ZAMIEŃ ŚMIECI W RADOŚĆ CHORYCH DZIECI

Nasze przedszkole po raz kolejny przystąpiło do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Zakrętki. Info – pomagamy nie tylko przyrodzie”. Jej celem jest zbieranie plastikowych nakrętek, które następnie trafiają do punktów zbiórki, a stamtąd dostarczane są do firm recyklingowych. Pieniądze zgromadzone z przekazania surowca przeznaczone są zarówno na rehabilitację, jak i zakup sprzętów dla niepełnosprawnych dzieci. Włączając się w akcję chcemy w ten sposób zaszczepić w naszych przedszkolakach cechy takie jak: wrażliwość na innych, bezinteresowność czy  życzliwość. To ważne, żebyśmy nie odczuwali obojętności na pomoc innym oraz przy okazji dbali o ekologię poprzez segregację odpadów. Nie jesteśmy jednak w stanie pomóc wszystkim potrzebującym, dlatego wybraliśmy konkretne dziecko - Alicję Brzezińską, dziecko z naszego powiatu, które choruje na wrodzoną cytomegalię, małogłowie, mózgowe porażenie dziecięce oraz padaczkę. Ala jest pod opieką wielu specjalistów, którzy uważają, że w przyszłości ma szansę samodzielnie się poruszać oraz porozumiewać, co jest jej największym marzeniem, ale czeka ją codzienna, żmudna rehabilitacja, cykliczny zakup sprzętu ortopedycznego, co wiąże się z kosztami przekraczającymi możliwości jej rodziny. Zachęcamy wszystkich, którzy chcą dołączyć do naszej akcji o zbieranie nakrętek wśród znajomych i rodziny.


DZIEŃ CHŁOPCA

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Dlatego też, Dzień Chłopca jest uroczyście obchodzony w naszym przedszkolu jako pierwsze wspólne święto przedszkolaków. Każda grupa świętowała ten dzień w swoim gronie, urządzając słodki poczęstunek i organizując liczne zabawy na sali. Dziewczynki złożyły chłopcom najserdeczniejsze życzenia, uściskały ich mocno i wręczyły prezenty. Natomiast chłopcy obdarowali dziewczynki upominkami, dziękując w ten sposób za przygotowanie ich święta.

 

Rok 2016-2017


Misie w kuchni - 09 maja 2017- Zdrowie, zdrowie, zdrowie... profilaktyka

Grupa Misie zwiedziła pomieszczenia kuchni przedszkola. Dzieci oprowadzała pani kucharka. W trakcie wycieczki wzbogacono wiedzę na temat przygotowania zdrowych posiłków w przedszkolu czyli umieszczania w jadłospisie różnorodnych potraw, w składzie których znajdują się warzywa i owoce.

NAUKA JEST ZABAWĄ

W dniu 13 kwietnia 2017 r. na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik  w Warszawie pojechało  25 dzieci z grupy Misie. Celem wycieczki było poznanie dostępnej ekspozycji w trakcie samodzielnego odkrywania, eksperymentowania, badania świata przyrody i techniki. Ponadto chodziło o bogacenie wrażeń i zdobywanie samodzielnej wiedzy.
W CNK czekało na przedszkolaki mnóstwo atrakcji pobudzających wyobraźnię i ciekawość. Dzieci mogły wszystkiego dotknąć, zbadać oraz sprawdzić jak działają tajemnicze eksponaty. Wielką zabawą, ale i nauką były samodzielnie przeprowadzane eksperymenty z wodą, poznanie działania wiru wodnego, młyńskiego koła, czy też wodnego pistoletu.
Wiele wspaniałych wrażeń dostarczyło przedszkolakom robienie olbrzymich baniek  mydlanych, uruchamianie instrumentów muzycznych, doświadczenia z piłeczkami, czy też pokaz wehikułu pomysłu mistrza Leonardo da Vinci. Dzieci dowiedziały się, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Była to również znakomita okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, do przyjrzenia się, jak powstaje tornado. Niestety czas w tym niesamowitym miejscu mija naprawdę szybko, a eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć co najmniej kilka godzin. Po zwiedzaniu przedszkolaki udały się na obiad do Wiem Bistro mieszczącym się na terenie Centrum.
Wycieczka była bardzo udana, a dzieci  bogate we wrażenia i samodzielnie zdobytą wiedzę wróciły do przedszkola. Mają nadzieję, że jeszcze odwiedzą to wspaniałe miejsce, gdzie można się radośnie bawić, a jednocześnie rozwijać zainteresowania techniką.

Wycieczka do mleczarni 31.03.2017 r.

Podsumowaniem tematyki kompleksowej realizowanej  w bieżącym tygodniu  była wycieczka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sannikach. Tak, przez cały tydzień poznawaliśmy „Zwierzęta na wiejskim podwórku” - ich odgłosy, ich pomieszczenia gospodarskie, ich potomstwo, ale też próbowaliśmy zrozumieć korzyści, jakie ma człowiek z hodowli zwierząt.  Zwiedzanie mleczarni dopełniło zdobytą wiedzę. OSM w Sannikach prowadzi działalność w zakresie skupu i przetwórstwa mleka oraz sprzedaży artykułów mleczarskich. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć, jak wygląda praca w mleczarni. Podziwiały maszyny, urządzenia, zbiorniki i  taśmy produkcyjne, na których jechały mleczne wyroby. Przedszkolaki zobaczyły z bliska jak pakuje się  ser, śmietanę, mleko. Miały również okazję skosztować pysznego sera twarogowego. Na zakończenie pani przewodnik zaprowadziła nas w pobliże zakładu, gdzie obejrzeliśmy oczyszczalnie, na której bulgotały „małe bezwonne wulkany”. Wracając z wycieczki urządziliśmy sobie spacer po parku. To był dzień pełen wrażeń.

Wycieczka do Państwowego Archiwum w Płocku - 29.03.2017 r.

Państwowe Archiwum w Płocku zwiedzały dzieci z grup Misie i Krasnale. Dzieci uczestniczyły w zajęciu edukacyjnym pt. Detektyw Archiwista. W trakcie zajęcia dzieci zwiedzały budynek Archiwum, zapoznały się ze specyfiką pracy archiwisty wraz z możliwością przebrania się w strój i spróbowania swoich sił w oczyszczaniu akt. Poza tym dzieci układały puzzle z widokiem budynku Archiwum. Na zakończenie otrzymały pamiątkowy dyplom, który podpisywały odciskiem swojego palca. Dodatkowo mieliśmy możliwość spaceru po Starówce Płocka.

Pokazy wikliniarskie - grupa Biedronki 27.03.2017 r.

Mało kto tak potrafi pleść jak dziadek Wojtusia z grupy Biedronek. Tak pleść, ale koszyki i inne ozdoby z wikliny. Mieliśmy okazję obserwować jego pracę, kiedy to z wiązki prostych gałązek wikliny na naszych oczach powstawał piękny, duży dwubarwny koszyk z pałąkiem. Pan Ryszard Zalewski oprócz prowadzenia własnego gospodarstwa zajmuje się dodatkowo wikliniarstwem. Na pokazach czy zajęciach warsztatowych próbuje przekazać młodemu pokoleniu tę już rzadką spotykaną umiejętność. W kąciku regionalnym w holu głównym naszego przedszkola możemy podziwiać inną pracę pana Ryszarda- to stylowy, wiejski płotek. Dziękujemy!

WITAMY WIOSNĘ 21.03.2017 r.

21 marca przyszła kalendarzowa wiosna. Dzieci z grupy Smerfy nadejście wiosny ogłosiły w całym przedszkolu. Krótkie przedstawienie pt. „Bardzo ważne ogłoszenie” pokazały dzieciom i paniom we wszystkich grupach, były także z ogłoszeniem w bibliotece. Smerfy tak pięknie recytowały wierszyki i śpiewały piosenki, że wszystkie dzieci chciały mieć z nimi pamiątkowe zdjęcie. Z pewnością nikt już nie ma wątpliwości, że wiosna zawitała do nas na dobre. Zapraszamy więc do galerii zdjęć.

Dzień Kobiet 08.03.2017 r.

W naszym przedszkolu 8-go marca świętowały wszystkie kobiety. Dziewczynki we wszystkich grupach otrzymały upominki- były to m.in. tulipany, pluszowe kwiaty, zestaw akcesoriów do włosów czy chociażby bransoletki i pierścionki. Dla wszystkich przedszkolaków był słodki poczęstunek. Dzieci przygotowały też upominki dla swoich mam- najważniejszych kobiet w domu. W przedszkolu ten dzień miał charakter bardzo uroczysty i świąteczny.

Dzień Babci i Dziadka 08-10.02.2017 r.

W  dniach 8, 9 i 10 lutego w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości z okazji Święta Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu nasze przedszkolaki również pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach. Każda grupa, wspólnie ze swoimi paniami przygotowała dla nich przedstawienie. Liczni goście zasiedli przy stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Były to piękne laurki, kwiatki oraz obrazki. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek, a później wspaniałe zabawy i konkursy. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU - 17.01.2017

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, 17 stycznia odbył się bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było naprawdę trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego, aby uwiecznić tą piękną chwilę. Następnie wszyscy uczestnicy balu przeszli do sali koncertowej, której wystrój wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Prowadzeniem naszego balu zajął się profesjonalny wodzirej- Pan Artur, który zachęcał wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zaproponowanych zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Największy zachwyt wywarły na dzieciach zabawy z bańkami mydlanymi oraz kolorowymi piłeczkami. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. A kolejny bal karnawałowy już za rok !
 
Choinka Nadziei oraz Jasełka w naszym przedszkolu - 14 i 15.12.2016

W grudniu, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia nasze przedszkolaki zaprezentowały przedstawienie w ramach akcji „Choinka Nadziei”. Wśród zgromadzonej publiczności znaleźli się goście z Klubu Seniora „Tęcza”, kierownicy i dyrektorzy pobliskich instytucji, wójt i radni naszej gminy. Tuż po wystąpieniu przedszkolaki wręczyły Seniorom zieloną choinkę ubraną we własnoręcznie wykonane ozdoby.
Następnego dnia, w czwartek 15 grudnia, dzieci miały spotkanie z Mikołajem. Rodzice na sali koncertowej obejrzeli Jasełka przygotowane przez najstarszych przedszkolaków, a następnie krótki występ dzieci w swoich salach. Mikołaj rozdał dzieciom prezenty i nastąpił czas na wspólny poczęstunek przy kolędach.

Smerfy na grudniowych zajęciach…

Dzieci z grupy Smerfy uczestniczą w różnorodnych zajęciach. Do ciekawych należy zaliczyć np. wykonywanie owocowego deseru czy samodzielne przygotowanie kanapek. Dzieci miały dużo przyjemności i satysfakcji z samodzielnej pracy. Owocowe desery i kanapki smakowały lepiej, a niektóre owoce lub warzywa były zjadane pierwszy raz. Smerfy ponadto samodzielnie przygotowywały ozdoby na choinkę. Jedna z mam pomagała w pracy jaką wykonywały przedszkolaki. Wykonanie bombki okazało się na tyle proste, że każde dziecko mogło zrobić i zabrać bombkę do domu.
 
Etnografia dla najmłodszych

W ramach projektu „Etnografia dla najmłodszych” - finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w naszym przedszkolu zostały przeprowadzone zajęcia przez edukatorki z zakresu kultur świata:
1. W grupie Biedronki „Bajki japońskie z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai”
2. W grupie Krasnale „ Aborygeni w Australii”
3. W grupie Misie  „Kultura Meksyku: symbole, wierzenia, natura”
Dzieci były zainteresowane i zaciekawione. Chętnie uczestniczyły w zajęciach. Warto rozbudzać ciekawość poznawczą otaczającym światem , bogacić wiedzę dzieci i tworzyć warunki do różnorodnej działalności plastyczno-technicznej.
 
Przedświąteczne spotkanie z Panem policjantem

16 grudnia 2016r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantami z Komisariatu Policji w Sannikach. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjant poinformował i zademonstrował dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty przedszkolaki otrzymały od Pana policjanta odblaskowe kamizelki, aby każdy spacer był bezpieczny.
 
Warsztaty z rodzicami

My nauczyciele bardzo cenimy sobie możliwość aktywnej współpracy z rodzicami. Zajęcia otwarte pozwalają rodzicom naszych wychowanków poznać środowisko, w którym przebywa dziecko, warsztat pracy nauczyciela, zasady prowadzenia zajęć – czyli codzienny świat przedszkolaka niejako „od kuchni”. Wśród rodziców największym powodzeniem cieszą się jednak te zajęcia, w których mogą bezpośrednio uczestniczyć. Grudzień - to czas przygotowań do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, to także okazja do przybliżania dzieciom tradycji i zwyczajów z nimi związanych. Właśnie, by zgłębić te tajniki oraz, by pozwolić wykazać się kreatywnością i pomysłami dnia 9 grudnia w grupie „Biedronki” oraz „Kubusie Puchatki” odbyły się artystyczne zajęcia warsztatowe z udziałem rodziców. Wspólnie zasiedliśmy do stolików pełnych różnych materiałów plastycznych i tworzyliśmy przeróżne ozdoby świąteczne. Miła atmosfera, brak pośpiechu, bliski kontakt sprawiły, że wspólnie spędzone dwie godziny minęły stanowczo za szybko… Efekty naszej pracy to wesołe Mikołaje, aniołki, i piękne sznurkowe bombki, które jako lampiony będą zdobić nasze sale. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
 
PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII - ogólnopolski program edukacyjny

Biorąc pod uwagę fakt, iż jednym z priorytetów naszego przedszkola jest troska o zdrowie jego wychowanków, w bieżącym roku szkolnym 2016/2017 dołączyliśmy do grona placówek, biorących udział w  ogólnopolskim programie edukacyjnym Porcja Pozytywnej Energii.  Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli, ich rodziców oraz nauczycieli. Udział w w/w programie, jednocześnie pozwala nam uczestniczyć w ogólnopolskim konkursie „Porcja Pozytywnej Energii”. Głównym celem konkursu, będącego częścią programu edukacyjnego Porcja Pozytywnej Energii, jest edukacja i kształtowanie u dzieci, ich rodziców i nauczycieli właściwych nawyków żywieniowych polegających na spożywaniu warzyw i owoców. Projekt jednocześnie aktywizuje przedszkole do podejmowania tematu o znaczeniu społecznym. Dzięki spożywaniu warzyw i owoców -  smacznych, a do tego wartościowych – dzieci będą miały DUŻO POZYTYWNEJ ENERGII, niezbędnej do działania, uśmiechu, nauki, rozwijania pasji i radości czerpanej z życia. Konkurs przekazuje wiedzę, ale także pozwala budować indywidualne umiejętności każdego z wychowanków. Konkurs polega na przygotowaniu przez grupę przedszkolną wystawy, prezentującej prace plastyczne dzieci, zorganizowanej na terenie placówki, o tematyce społecznej „Warzywa i owoce – spożywam codziennie”. Techniki konkursowe mają za zadanie rozwijać w uczestnikach zdolności plastyczne, organizacyjne oraz uczyć pracy zespołowej. Program edukacyjny Porcja Pozytywnej Energii rozpoczyna się 15 listopada 2016 r. i trwać będzie do 30 czerwca 2017 r.
 
ZAKRĘCONA AKCJA - ZAMIEŃ ŚMIECI W RADOŚĆ CHORYCH DZIECI

Nasze przedszkole także i w tym roku przystąpiło do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Zakrętki. Info – pomagamy nie tylko przyrodzie”. Jej celem jest zbieranie plastikowych nakrętek, które następnie trafiają do punktów zbiórki, a stamtąd dostarczane są do firm recyklingowych. Pieniądze zgromadzone z przekazania surowca przeznaczone są zarówno na rehabilitację, jak i zakup sprzętów dla niepełnosprawnych dzieci. Włączając się w tą akcję chcemy w ten sposób zaszczepić w naszych przedszkolakach cechy takie jak: wrażliwość na innych, bezinteresowność czy  życzliwość. To ważne, żebyśmy nie odczuwali obojętności na pomoc innym oraz przy okazji dbali o ekologię poprzez segregację odpadów. Nie jesteśmy jednak w stanie pomóc wszystkim potrzebującym, dlatego wybraliśmy konkretne dziecko - Alicję Brzezińską, dziecko z naszego powiatu, które choruje na wrodzoną cytomegalię, małogłowie, mózgowe porażenie dziecięce oraz padaczkę. Ala jest pod opieką wielu specjalistów, którzy uważają, że w przyszłości ma szansę samodzielnie się poruszać oraz porozumiewać, co jest jej największym marzeniem, ale czeka ją codzienna, żmudna rehabilitacja, cykliczny zakup sprzętu ortopedycznego, co wiąże się z kosztami przekraczającymi możliwości jej rodziny. Zachęcamy wszystkich, którzy chcą dołączyć do naszej akcji o zbieranie nakrętek wśród znajomych i rodziny.

Mikołajki w grupie Misie – 05.12.2016 r.

Już na początku grudnia można poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci w grupie Misie samodzielnie ozdabiały pierniczki upieczone przez mamy. Nikogo nie trzeba było zachęcać do wykonywania poszczególnych zadań. Wszyscy od razu z ogromnym zapałem zabrali się do pracy. Własnoręcznie ozdobione ciasteczka nie mogły nie smakować. Była to prawdziwa,  słodka uczta… Dzieci przygotowały także ciasteczka jako prezent mikołajkowy dla rodziców, dla pracowników przedszkola i na Choinkę Nadziei. Oczekiwane cały rok Mikołajki minęły w bardzo miłej atmosferze i przyniosły dzieciom wiele radości.

Sannicka wycinanka – wycieczka do GOK w Sannikach  25.11.2016 r.

Grupa Misie wybrała się na spotkanie z twórczynią ludową panią Barbarą Wieczorek. Dzieci z uwagą słuchały opowieści o sztuce ludowej regionu sannickiego. Oglądały wytwory pracy twórczyń ludowych oraz zdjęcia ukazujące wystrój chat dawniej. Dzieci dowiedziały się, że najbardziej znane są tzw. „klapoki”, czyli wycinanki wstęgowe z motywami roślinnymi, postaciami ludzkimi, wycinanki  przestawiają najczęściej sceny weselne lub inne obrzędy ludowe oraz  motywem są „ptaki”, koguty, indory i gołębie. Pani Barbara Wieczorek zaprezentowała swoje różnorodne wycinanki. Następnie zaproponowała i zademonstrowała dzieciom sposób wykonania wycinanki z charakterystycznym motywem -  perliczki z zielkiem. Powstały piękne prace plastyczne. To spotkanie umożliwiło nam: zapoznanie się z przejawami sztuki ludowej i twórcami własnego regionu, poznanie przykładów dawnej obrzędowości ludowej, zdobycie informacji o stosowanych materiałach i narzędziach wykorzystywanych przez rodzimych twórców, rozbudzenie szacunku do twórczości naszych przodków. Dziękujemy.

VI FESTIWAL PIOSENKI LUDOWEJ W ŁĄCKU - 16.11.2016

16 listopada 2016 roku dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w VI Festiwalu Piosenki Ludowej, który odbył się po raz czwarty w Łącku. Dwoje dzieci z grupy "Krasnale": Roksana Radecka i Oliwier Kłys zaprezentowało dwie piosenki "Przepióreczka" oraz "Czarny baran". W przygotowaniu dzieci do występu brali udział: wychowawca "Krasnali" p. Iwona Lewandowska, nauczyciel rytmiki p. Łukasz Lesiak oraz Rodzice Roksany i Oliwiera.
Pozostałe „Krasnale” uczestniczyły w Festiwalu jako widzowie. Dzieci miały okazję obejrzeć występy swoich kolegów i koleżanek, popisy piosenek ludowych. Skoczna, wpadająca w ucho melodia zachęcała często widownię do wspólnego udziału, chociażby poprzez klaskanie. Na Festiwalu wystąpiły dzieci z 10 przedszkoli, wszyscy artyści zostali uplasowani na 1 miejscu, wszyscy też otrzymali jednakowe nagrody.
W edukacji dzieci ważne miejsce zajmuje edukacja regionalna. Celem tej edukacji jest kształtowanie szacunku do dziedzictwa kulturowego. Przybliżamy dzieciom regionalne zwyczaje i obrzędy. W przedszkolu kształtujemy u dzieci poczucie więzi z rówieśnikami, z lokalnym środowiskiem społecznym, regionem, krajem. Poczucie tożsamości narodowej, dumy i uczucia patriotyczne są bardzo ważne nawet dla małych obywateli z przedszkola.

Teatr Dramatyczny w Płocku – 10 XI 2016 r.

Dzieci z grup najstarszych Misie, Krasnale i Biedronki pojechały na wycieczkę do Teatru Dramatycznego w Płocku . Jest to cenny sposób zdobywania wiedzy. Po prostu – zobaczyć, doświadczyć i bezpośrednio przeżyć - to znaczy lepiej zrozumieć świat. Obejrzeliśmy rosyjską baśń „Konik Garbusek’’ . W spektaklu wykorzystano lalki autorstwa Marii Kanigowskiej. Zastosowano niezwykłe efekty świetlne, gdyż  w spektaklu jest używane światło stroboskopowe . Było elementem dekoracji .Można by powiedzieć, że światło spełniało pierwszorzędną rolę, bo pozwalało wydobyć kwintesencję całej sztuki. Treść baśni niezwykle ciekawa …. „Młody chłopiec imieniem Iwan został wysłany przez swoich braci do pilnowania zbiorów, których co noc ubywało. W nocy Iwanowi ukazała się ognista klacz. Dzięki swemu dobremu sercu udało się chłopcu ją osiodłać. W zamian Iwan został hojnie obdarowany. Otrzymał dwa piękne złote rumaki oraz małego zaczarowanego kucyka z garbem na plecach, który potrafił mówić i znał odpowiedzi na wszystkie pytania. Wkrótce potem car dowiaduje się, kto jest prawowitym właścicielem koni, a Iwan dostaje propozycje pracy na carskim dworze jako stajenny….’’. Każda wycieczka to otwarcie okna na otaczający dziecka świat, przygotowanie go do samodzielnych wypraw w celu zaspokojenia własnej ciekawości poznawczej.

Powiatowy Konkurs Przyrodniczy – 08 XI 2016 r.

Dziewczynki z grupy Misie w składzie: Patrycja B., Martyna J., Wiktoria K., Ada K., Iga M. i Alicja W.  reprezentowały Przedszkole Samorządowe w Sannikach jako drużyna Wiewióreczki  w XII edycji  konkursu przyrodniczego „Poznajemy uroki  lasu i tajemnice otaczającej przyrody’’, który odbył się w Szczawinie Kościelnym .Organizatorem konkursu jest Nadleśnictwo Gostynin. Uczestnictwo w konkursie było  doskonała formą  w kształtowaniu postawy proekologicznej. Dało możliwość poszerzania wiedzy z zakresu przyrody i ekologii, a także uczyło umiejętności współdziałania w zespole. Dzieci uczestniczące w konkursie otrzymały atrakcyjne nagrody.

Wycieczka do kina – 24.10.2016 r.

Dzieci z grupy Misie i Krasnale wybrały się do kina Przedwiośnie w Płocku na film „Sekretne życie zwierzaków domowych”. Film podobał się dzieciom poprzez ciekawą fabułę i  wartką akcję, a głównie przez mnóstwo występujących zwierzaków domowych i egzotycznych. Zobaczyliśmy , że zwierzaki prowadzą swoje własne, osobne życie, pełne przygód, intryg  i zabawy. Dzieci miały okazję obejrzeć film na dużym ekranie i był to dla nich jeden z wyjątkowych dni w przedszkolu.
Przy okazji  mieliśmy możliwość bycia na Wzgórzu Tumskim, które jest najstarszą częścią Starego Miasta Płocka.  Pokonaliśmy niezliczoną ilość schodów wchodząc ok. 47 metrów nad poziomem rzeki Wisły.

Teatrzyk „Bocian i żaba’’ – 17.10.2016 r.

Kolejny poniedziałek w naszym przedszkolu okazał się bardzo ciekawy - dzieci obejrzały teatrzyk w wykonaniu artystów studia ART-TRE z Krakowa. Przedstawienie miało na celu utrwalanie wiadomości dzieci z życia ptaków – ptaki lasu, odloty ptaków, zwracać uwagę na swoje bezpieczeństwo i nie oddalać się bez zgody rodziców daleko od domu  oraz kształcić nawyki prozdrowotne - ruch i zabawa na świeżym powietrzu.  Tematyka okazała się bardzo ciekawa dla dzieci, gdyż oglądały w skupieniu, żywo reagowały na muzykę i aktywnie brały udział w dialogu oraz zadaniach z bohaterami przedstawienia.

Wycieczka do APTEKI  DOBRA - 14.10.2016 r.

Dzieci z grupy Misie wybrały się na wycieczkę do pobliskiej apteki DOBRA. Podczas wizyty miały wyjątkowa okazję zobaczyć wnętrze apteki z bliska.
Okazało się, że od środka apteka kryje wiele fascynujących rzeczy. Pani farmaceutka pokazała dzieciom kolorowe żelki, krople, syropy, tabletki czyli witaminki w różnej postaci,  które pomagają w walce z chorobą. Dzieci  zobaczyły, w jaki sposób są poukładane leki, jak potrzebujący kupują leki.
Podczas miłej pogadanki  Pani farmaceutka przypomniała wszystkim dzieciom, że pod żadnym pozorem nie mogą bawić się lekarstwami, oraz  że lekarstwa możemy brać tylko pod czujnym okiem osoby dorosłej.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wypowiedzi pani farmaceutki na temat ilości witamin, ich roli dla zdrowia oraz obejrzały różnorodne opakowania leków z witaminami. Ponadto ich ciekawość została zaspokojona bo uzyskały pełne informacje na nurtujące ich pytania. Na zakończenie spotkania prawidłowo odpowiadały na pytania pani farmaceutki za co zostały wręczone im tematyczne kolorowanki. Panie poczęstowały dzieci pysznymi  witaminowymi lizakami i rozdały dzieciom czerwone balony.

Wycieczka do gospodarstwa - 10.10.2016 r.

Grupa „Misie’’ wybrała się na wycieczkę do gospodarstwa pana Mirosława Rojka . Jej celem było umożliwienie dzieciom bezpośredniego i bliskiego kontaktu  z ekosystemem pola ,łąki  i sadu a także ze zwierzętami  hodowanymi na wsi. Pan Mirosław opowiedział dzieciom o uprawie roślin w swoim gospodarstwie a szczególnie o warzywach i owocach. Podkreślał , że do swoich upraw nie stosuje środków chemicznych. Mówił , jak ważne dla zdrowia dzieci jest jedzenie owoców i warzyw  Dzieci z zaciekawieniem słuchały , dotykały , smakowały – jedząc marchewkę,  popijając sok marchewkowy . Kontakt ze zwierzętami , możliwość dotknięcia kotka,  konia  pod czujnym okiem gospodarza, karmienie królików  to była duża atrakcja tejże wycieczki. Radosne uśmiechy na twarzach dzieci i ich zadowolenie to był najlepszy dowód, że wycieczka do gospodarstwa  - do sadu ,na pole, na łąkę - była niezapomnianym przeżyciem, a wspólnie spędzony czas przyniesie dobre wspomnienia i wzbogaci wiedzę dzieci.

Dzień Chłopca inaczej

W piątkowe przedpołudnie 30 września grupa Misie udała się na wycieczkę do sklepu spożywczego Mila w Sannikach. Po sklepie i jego zapleczu oprowadziła dzieci pani kierownik.
Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą ekspedientek oraz wyposażeniem sklepu tzn. urządzenia, towar i jego ułożenie oraz ceny. Było również utwierdzenie dzieci w przekonaniu, że praca ta jest pożyteczna dla społeczeństwa.Dzieciom wyjaśniono terminy: klient, ekspedient, lada sklepowa, kasa, promocja. Ponadto zwrócono uwagę na sposób robienia zakupów. Pani ekspedientka zapoznała dzieci z wagą sklepową, a dokładnie z nową, współczesną wersją wagi elektronicznej. Uwadze dzieci nie umknął monitoring sklepowy.
Na zakończenie wyprawy do sklepu były  samodzielnie zrobione zakupy. Każde dziecko miało do dyspozycji 5 zł.  Było to duże przeżycie dla dzieci, które po raz pierwszy samodzielnie robiły zakupy i miały do czynienia z prawdziwym urządzeniem kasowym. Po dokonaniu zakupów oraz wręczeniu podziękowania za miłe spotkanie, dzieci wróciły do przedszkola, gdzie skonsumowały sok,owoc i słodkości.W tym dniu były także życzenia koleżanek z okazji Dnia Chłopca, którym towarzyszyła niezwykle przyjemna atmosfera.

POLICJA I STRAŻACY W NASZYM PRZEDSZKOLU

Jednym z celów podstawy programowej jest wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej powinno wiedzieć, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia  i gdzie można otrzymać pomoc, umieć o nią poprosić. W związku z powyższym 26 września 2016 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Straży Pożarnej oraz Policji.
Spotkanie z policjantem miało na celu przybliżenie dzieciom zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym  jak i w życiu codziennym. Podczas wizyty policjant opowiadał o zasadach bezpieczeństwa -  w domu i poza domem. Dzieci nie tylko słuchały, ale i aktywnie uczestniczyły udzielając odpowiedzi na pytania oraz bezpośrednio oglądając elementy wyposażenia policjanta na służbie.  Na zakończenie spotkania otrzymały zakładkę do książki z  zasadami  bezpiecznego poruszania się i jazdy rowerem.  Potem  w ogrodzie przedszkolnym można było dokładnie zobaczyć radiowóz policji . Dzieci  mogły zasiąść w radiowozie. Po spotkaniu grup starszych z policjantem dzieci z wszystkich grup udały się do ogrodu przedszkolnego , by z zachwytem obserwować lśniący wóz strażacki – marzenie niejednego chłopca z naszego przedszkola.
Strażacy zapoznali nas ze swoim umundurowaniem i wyposażeniem niezbędnym  w akcji gaśniczej. Następnie zademonstrowali wykorzystywaną w akcjach aparaturę oraz wyposażenie wozu strażackiego, między innymi: gaśnice, węże, sprzęt służący do pomocy podczas wypadków. Ogromną atrakcją okazał się pokaz użycia sprzętu gaśniczego.
To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Przedszkolaki z wizytą w Urzędzie Gminy

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Sannikach odbyły wycieczkę po Urzędzie Gminy w Sannikach. Po urzędowych zakamarkach oprowadził je wójt Gabriel Wieczorek. Przedszkolaki zapoznały się także z obowiązkami pracowników instytucji.
Przybliżanie wiedzy o najbliższym środowisku zajmuje ważne miejsce w pracy Przedszkola Samorządowego w Sannikach. Dla dziecka najbliższy świat to jego dom, przedszkole oraz miejscowość, w której mieszka. Przybliżając dzieciom ich miejscowość placówka nie zapomina o ważnych dla lokalnej społeczności instytucjach.
W tym celu w poniedziałek 19 września przedszkolaki udały się na wycieczkę do Urzędu Gminy. Na dzieci z grupy Misie oczekiwał wójt gminy Pan Gabriel Wieczorek, który pomimo swych licznych obowiązków znalazł czas, aby przyjąć dzieci i oprowadzić je po najważniejszych pomieszczeniach urzędu.
Przedszkolaki zwiedziły wszystkie pomieszczenia oraz archiwum. W trakcie zwiedzania pan wójt przybliżył dzieciom pracę urzędu, opowiedział czym zajmują się pracownicy poszczególnych działów.
Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały słodki upominek. Dzieci serdecznie podziękowały  panu wójtowi oraz pracownikom urzędu gminy za to ciekawe i wartościowe spotkanie.

PODZIĘKOWANIE

„Aby posiadać wiedzę, musisz się uczyć, lecz aby posiadać mądrość, musisz obserwować”
Marylin VosSavant

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Sannikach serdecznie dziękują panu Wójtowi oraz pracownikom Urzędu Gminy za  ciekawe i wartościowe spotkanie. Poznawanie bezpośrednie jest dla dzieci cennym sposobem zdobywania wiedzy – to otwarcie okna na otaczający dziecko świat.

Dziękujemy
Grupa „Misie’’

Sanniki 19.09.2016 r.

 

Rok 2015-2016


NIEZAPOMINAJKA – 15.05.2016 r.

15 maja to Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki Andrzej Zalewski. To święto leśników i przyrodników ma na celu promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Ma również inny przekaz – to tak jak niezapominajka – symbol pamięci i miłości, ma zachować od zapomnienia ważne chwile w życiu, osoby, miejsca i sytuacje.
Dzieci z naszego przedszkola za sprawą wychowawców też pamiętają o tym święcie. Tego dnia podczas zajęć i zabaw dominował kolor niebieski, jak niezapominajka. Podjęta inicjatywa miała na celu promowanie walorów przyrodniczych naszego kraju oraz podkreślenia rozpiętości gatunków występujących na terenie Polski. To doskonała lekcja przyrody, która uświadamia młodemu pokoleniu rolę natury w życiu każdego człowieka.

DZIEŃ MAMY I TATY – 24.05.2016 r.

Uroczystość Dnia Mamy i Taty to szczególna okazja, której towarzyszą niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali życzeń, wierszy i piosenek.
Dzień Mamy i Taty był bardzo uroczyście obchodzony w grupie Smerfów. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności prze najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały dla rodziców część artystyczną: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Na koniec wszyscy Rodzice zatańczyli z dziećmi w rytm piosenki, którą mogli wspólnie nucić – „Serduszka dwa”.
Smerfy tego dnia znakomicie się prezentowały, co zostało docenione przez rodziców gromkimi brawami. Po zakończeniu występów na Rodziców czekały piękne, własnoręcznie wykonane prezenty. Były życzenia, całusy i uściski. Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Wycieczka do Dinoparku w Kołacinku – 31.05.2016 r.

31 maja dzieci z grupy „Misie” pojechały na wycieczkę do Parku Jurajsko – Botanicznego w Kołacinku. Przedszkolaki spacerując z przewodnikiem po ścieżce ery mezozoicznej mogły zobaczyć naturalnej wielkości figury dinozaurów, wkomponowane w pięknie ukształtowany teren. Ponadto „Misie” zwiedzały wystawę geologiczno – paleontologiczną, na której zaprezentowane były autentyczne skamieniałości sprzed wielu milionów lat, np. kości dinozaurów. Dodatkową atrakcją była wystawa fotograficzna pt. „Czy wyginiemy jak dinozaury?” oraz zwiedzanie Folwarku Kołacińskiego, gdzie dzieci obejrzały zabytkowe maszyny, które używane były w dawnych czasach do pracy w polu. Wiele radości sprawiła przedszkolakom zabawa w piaskownicy, w której ukryty był szkielet dinozaura.
Po dniu pełnym wrażeń, z uśmiechami na twarzach „Misie” wróciły do przedszkola.

DZIEŃ DZIECKA - 01.06.2016 r.

Dzień Dziecka - to święto wszystkich naszych wychowanków. W tym dniu w naszym przedszkolu dzieci miały wiele atrakcji: zabawa w basenie z kulkami, poczęstunek: wata cukrowa, popcorn, owoce, słodycze.
Dopisała nam również pogoda – dzieci mogły „poszaleć” na powietrzu, pobawić się przy różnorodnej muzyce.
Dzień w przedszkolu to zaledwie początek zabawy, o dalsze świętowanie zatroszczyli się rodzice, organizując swym pociechom wiele niespodzianek.
Ten dzień pozostawi w pamięci wiele wrażeń…

Wycieczka do Happy Parku w Stróżewku koło Płocka w dniu 10.06.2016 r.

Jak wiadomo, typową formą zdobywania wiedzy i umiejętności dzieci w wieku przedszkolnym jest własne działanie, doświadczanie i zabawa.
Taką okazję miały Smerfy i Kubusie Puchatki - najmłodsze dzieci z naszego przedszkola, udając się na wycieczkę do centrum zabaw w Stróżewku.
Happy Park to miejsce, w którym dzieci aktywnie i zdrowo pożytkują pokłady nieskończonej energii, ćwiczą umiejętności manualne, jak również koordynację wzrokowo – ruchową, współdziałają oraz integrują się z rówieśnikami. Takie to założenia miała wyżej wymieniona wycieczka.
Dzieci doskonale bawiły się w niekończących się labiryntach, zjeżdżalniach, pomostach, basenach z piłkami czy trampolinach.
Wszyscy chętni mogli korzystać z różnych zabawowych pojazdów, wystrzałowych armatek, dmuchawców, a nawet urządzeń fitness dla dzieci.
Te radosne chwile zapewne dzieci zapamiętają na długo, a niektórzy deklarowali chęć powrotu tu choćby już na drugi dzień.
 
WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI CHOTOMEK

Dzieci z grupy Krasnale i Biedronki 13.05.2016 roku były na wycieczce w płockiej Bibliotece im. W. Chotomskiej - „Chotomek” na zajęciach organizowanych dla dzieci przedszkolnych. Poznały bibliotekę- czytelnię, wypożyczalnię, uczestniczyły w zajęciach z książką, muzyką oraz słuchały fragmentów przygód bohaterów różnych książek. Wykonały również ilustracje do bajek. Wycieczka była jednym z elementów realizacji programu czytelniczego naszego przedszkola i podobnie jak inne zajęcia (cotygodniowe spotkania w bibliotece, czytanie bajek przez rodziców czy spotkania z baśniami H.CH. Andersena) rozbudziła wśród dzieci zainteresowania słowem pisanym i zaszczepiła miłość do książki.

AUDYCJA SŁOWNO-MUZYCZNA „WAKACJE TUŻ, TUŻ”- 17.05.2016

Od wielu lat dzieci z naszego przedszkola uczestniczą co miesiąc w koncertach Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Podczas majowego koncertu po raz ostatni spotkaliśmy się z prowadzącą audycje panią Anną Piórkowską. W podziękowaniu za przygotowywanie i prowadzenie wszystkich koncertów nasze przedszkolaki przygotowały upominek- album, w którym znalazły się zdjęcia z koncertów, zarówno z tego roku jak i sprzed kilku czy kilkunastu lat, a także prace plastyczne wykonane przez nasze dzieci- inspirowane muzycznymi spotkaniami. Najmłodsze przedszkolaki pożegnały panią Annę Piórkowską wiosennymi kwiatami… było wzruszająco.

ZIELONE KĄCIKI PRZYRODY

Wiosną w naszym przedszkolu tradycyjnie zakładamy zielone kąciki przyrody. Nasze przedszkolaki to prawdziwi ogrodnicy. Posiadają wiedzę przyrodniczą na temat budowy roślin oraz czynników niezbędnych  do ich  wzrostu. Wykazują zainteresowanie i radość z obserwacji oraz doświadczeń w tym obszarze, co zdecydowanie zwiększa ich aktywność poznawczą. Celem takich działań jest wspieranie dziecka w poznawaniu otoczenia za pomocą wszystkich zmysłów. Świat dziecka powinien być bogaty w smaki, zapachy, kształty, kolory i faktury. Wąchając, smakując, obserwując czy dotykając dzieci zdobywają wiedzę o świecie. W myśl powyższej zasady zanim przystąpiliśmy do siania i sadzenia naszych roślinek, zapoznaliśmy się ze strukturą, wyglądem, barwą i zapachem  różnorodnych nasion, cebul i bulw. W naszych doniczkach wysialiśmy nasionka szpinaku, pomidorów, fasolki, rzodkiewki oraz rzeżuchy. Poza tym posadziliśmy cebulę oraz ziemniaki. Nie zabrakło również pięknych kwiatów w naszym zielonym ogrodzie. Podpisane doniczki ustawiliśmy na parapecie, aby rośliny miały dostęp do światła. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy, kiedy pojawią się zielone roślinki, ale dzięki codziennym zabiegom pielęgnacyjnym na efekty nie trzeba było długo czekać. Kiełkowanie nasionek i pojawienie się zielonych liści było wielkim wydarzeniem.

WIECZÓR Z BAŚNIAMI ANDERSENA - 07.04.2016

„W Świecie Pana Andersena…”-  przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu propagującym czytanie baśni dzieciom, organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Sannikach. Podczas spotkania dzieci słuchały baśni H.CH. Andersena, odgadywały zagadki słowne, obrazkowe, układały puzzle. W atmosferze świata baśni dzieci poznawały bohaterów bajek, odgadywały lub układały własne zakończenie opowieści. Kolejny raz dzieci miały okazję do spotkania z książką, bajką i baśnią- mamy nadzieję, że miłość do książek będzie rozwijać się dalej.

KINO SFERYCZNE - 22.04.2016

22 kwietnia- Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. W tym dniu dzieci miały okazję obejrzeć film o tematyce ekologicznej- jak należy dbać o czystość naszej planety, co może się wydarzyć na naszej planecie, jakie są konsekwencje zanieczyszczeń, itp. Dzieci przekonały się, że Ziemia to nasz przyjaciel, ale i ludzie muszą być przyjaciółmi przyrody, natury. Dowiedziały się, jak należy dbać o Matkę Ziemię. Film „Patrol Zula- dbamy o naszą planetę” był interesujący zarówno pod względem przekazywanych treści, jak i formy, ponieważ był wyświetlany w specjalnej kapsule, było to tzw. „kino sferyczne”. Obrazy z filmu otaczały małych widzów ze wszystkich stron- z góry, z przodu, z boku. Było to niepowtarzalne doświadczenie, z pewnością dla naszych przedszkolaków nowe i bardzo ciekawe.

WYCIECZKA DO ZOO - GRUPA MISIE

26.04.2016 roku dzieci z grupy Misie wybrały się na wycieczkę do ZOO w Płocku. Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych regionach świata oraz zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO. Ponadto dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Wszystko budzi się do życia”, dzięki którym poznały wiele ciekawostek  z życia zwierząt, ale również miały okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet przytulić niektóre zwierzątka, np. żółwia, jaszczurkę czy królika. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych, ponieważ oprócz zdobytej wiedzy, z pewnością przyczyniła się do pogłębienia więzi koleżeńskich między naszymi przedszkolakami.
 
Przegląd Piosenki Angielskiej - 31.03.2016 r.

W dniu 31-go marca w Miejskim Przedszkolu Nr 2 z Oddziałem Integracyjnym w Gostyninie odbyła się druga edycja Międzyprzedszkolnego Przeglądu Piosenki Angielskiej, w którym nasze przedszkolaki miały przyjemność brać udział. Przedszkole Samorządowe w Sannikach reprezentowały dwie dziewczynki z grupy Krasnale- Amelka D. oraz Amelka F. W konkursie brały również udział dzieci z trzech gostyńskich przedszkoli, a także z Samorządowego Przedszkola w Łącku.
Przegląd rozpoczął się bardzo miło, ponieważ dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 2 - grupa 4-latków, przywitały gości występem, śpiewając dwie piosenki po angielsku. W części konkursowej brały udział dzieci 5,6-letnie, które oceniało specjalnie powołane jury. Każda drużyna zaśpiewała jedną piosenkę w języku angielskim. Nasze dziewczynki zaśpiewały piosenkę „Numbers Song”, przygotowaną pod kierunkiem p. Katarzyny Podsiadłej. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i upominkami.

Zimę żegnamy - wiosnę witamy. 21.03.2016 r.

Przedszkolaki właśnie powitały wiosnę. W tym roku wyganiały zimę na placu przedszkolnym, paląc przygotowane wcześniej Marzanny. Nie zostało po nich nawet śladu, więc wiosna może spokojnie nadchodzić. Dzieci zachęcały ją piosenkami, grą na instrumentach, puszczaniem baniek mydlanych czy zabawą z wstążkami na wietrze. Miejmy nadzieję, że każdego dnia będziemy mogli oglądać coraz więcej oznak wiosny.

Wycieczka do Teatru Dramatycznego w Płocku

W marcu nasze przedszkolaki pojechały do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Dzieci młodsze z grup: Kubusie, Smerfy oraz Misie odbyły wycieczkę dnia 3 marca na spektakl pt. „Kot w butach”. Natomiast starsze dzieci z grupy Krasnale i Biedronki odbyły wycieczkę 15 marca, na spektakl pt. „Złota Kaczka”. Dla niektórych dzieci było to pierwsze spotkanie z teatrem. Przedstawienia- atrakcyjne w swej treści- bardzo podobały się naszym małym widzom. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem spektaklu, aktorów jak i samego teatru. Przedszkolaki miały co opowiadać zarówno w przedszkolu jak i z pewnością w domu.
 
Pyszna i zdrowa sałatka owocowa

Już od najmłodszych lat wśród naszych przedszkolaków propagujemy prawidłowe nawyki żywieniowe. Dzieci poznają zasady zdrowego odżywiania, uczą się jak należy dbać o higienę i własne zdrowie.
Przy okazji realizacji tematyki kompleksowej dzieci z najmłodszej grupy „Kubusie” przygotowały z mandarynek, bananów, kiwi oraz jabłek pyszną i kolorową sałatkę owocową. Po skończonej pracy nastąpiła degustacja, na którą maluszki zaprosiły Panią Dyrektor.
Zajęcia tego typu mają zachęcić dzieci do spożywania owoców i warzyw, rozwijać samodzielność, uczyć pracy w zespole oraz kulturalnego zachowania przy stole.

Mamo, tato poczytaj mi proszę

Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój emocjonalny i intelektualny, budzi wrażliwość, sprzyja rozwijaniu postaw. Nauczycielki codziennie czytają dzieciom ich ulubione bajki i opowiadania, co umila im pobyt w przedszkolu. Nieodłącznym elementem rozwijania zainteresowań czytelniczych są również regularne wizyty w bibliotece, mieszczącej się w budynku przedszkola.
Nasze działania w tym zakresie wspierane są przez zaproszonych gości, którymi są Rodzice naszych maluszków. Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.
 
PODRÓŻ DO KRAINY ZAGADEK - TEATRZYK

W dniu 25 stycznia br. dzieci w naszym przedszkolu obejrzały przedstawienie w wykonaniu aktorów z teatru z Suwałk pt. "Podróż do krainy zagadek".
Przedstawienie przybliżało tematykę wartości słowa pisanego, zachęcało dzieci do korzystania z biblioteki, wdrażało do nabywania pewnych przyzwyczajeń- czytanie książek, szanowanie ich.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu, okazało się też, że posiadają dużą wiedzę na temat czytelnictwa oraz, że chętnie słuchają czytania, chętnie oglądają książki i wiedzą, że należy książki szanować.
Przedstawienie zostało nagrodzone brawami, a przedszkolaki pochwalone za swoją wiedzę przez aktorów.
 
DZIEŃ BABCI I DZIADKA - 22.01.2016

W styczniu świętujemy Dzień Babci i Dziadka. W naszym przedszkolu z okazji tych świąt poszczególne grupy przygotowały uroczystości dla babć i dziadków. Wnuki zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce, były też wspólne śpiewy. Babcie i dziadkowie byli bardzo zadowoleni, bo cóż może być wspanialszego niż widok uśmiechniętej wnuczki czy wnuka. Po przedstawieniu odbyła się wspólna biesiada, dzieci- z pomocą swoich rodziców- częstowały babcie i dziadków ciastem, herbatą, kawą. Babcie i dziadkowie zostali też obdarowani upominkami- były to laurki, kwiatki, zdjęcia, drzewka szczęścia, itp.- każda grupa przygotowała swój upominek.
Dzień Babci i Dziadka to miłe święto, więc na pewno i wspomnienia będą miłe.
 
BAL KARNAWAŁOWY - 21.01.2016

W karnawale same bale...w naszym przedszkolu dzieci również uczestniczyły w balu maskowym. W czwartek, 21 stycznia, na sali balowej zjawiły się najróżniejsze osoby: księżniczki, królewny, królewicze, wróżki, kotki, motylki, rycerze, bohaterzy z filmów i bajek. Wszyscy znakomicie się bawili, były tańce, zabawy, konkursy, bal prowadził doskonały wodzirej DJ Arek. Zabawiał dzieci wspólnymi tańcami, śpiewami, niespodziankami. Dzieci- przy wspaniałej muzyce- tańczyły, skakały, wirowały pośród baniek mydlanych, razem z wodzirejem tworzyły pociągi, ślimaki, parady.
Zabawę taneczną należy zaliczyć do bardzo udanych, przedszkolaki będą miały co wspominać...
 
Jasełka oraz Choinka Nadziei – 17 i 18 grudnia 2015

W grudniowy czwartek i piątek (17/18.XII) w naszym przedszkolu odbyły się dwa spotkania- Jasełka oraz Choinka Nadziei. Przedstawienie pt. „Choinka dla Aniołów” zostało pokazane rodzicom w czwartek. W tym dniu przywitaliśmy  również Mikołaja, który obdarował wszystkich przedszkolaków prezentami. Była to też okazja do spotkania rodziców i dzieci w poszczególnych grupach, gdzie w atmosferze gorącej kawy i słodkiego poczęstunku dzieci oglądały swoje upominki.
Kolejnego dnia (piątek) przedstawienie „Choinka dla aniołów” obejrzeli zaproszeni goście- zaprzyjaźniony z naszym przedszkolem Klub Seniora Tęcza, przedstawiciele władz naszej gminy, radni, ksiądz oraz dyrektorzy i kierownicy zaprzyjaźnionych placówek i instytucji. Spotkanie było okazją do wspólnego biesiadowania przy wigilijnym stole, tradycyjnie przy dźwiękach naszych przepięknych, polskich kolęd.   Występ dzieci- jak co roku- wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój, umilił okres oczekiwania na Boże Narodzenie…
 
Pierwsza pomoc - zajęcia w grupie 5 i 6-latków

W naszym przedszkolu realizowane są treści z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki poznają zagrożenia, na jakie mogą być narażone, poznają sposoby radzenia sobie w razie ich wystąpienia. Nabywają umiejętności wzywania pomocy osoby dorosłej oraz wzywania pogotowia ratunkowego, policji czy straży pożarnej. Podczas tych zajęć dzieciom uświadamiana jest konieczność niesienia pomocy w sytuacjach urazu lub zagrożenia życia. Dzieci przygotowywane są do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy. Służą temu chociażby pokazy i ćwiczenia z użyciem fantomu. Zajęcia takie prowadzone są w grupach 5 i 6-latków (Biedronki i Krasnale).
Poprawiony: poniedziałek, 18 stycznia 2016 11:27
 
MIKOŁAJKI - 06.12.2015

Mikołajki – 6 grudnia- jak co roku dzieci z naszego przedszkola odwiedził Święty Mikołaj. Przedszkolaki obserwowały jak spaceruje po ogrodzie, jak próbuje dotrzeć do wszystkich dzieci. Zostawił dzieciom worki pełne prezentów i miłych niespodzianek. Mikołajki to początek oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, początek tego szczególnego, miłego okresu- choć szkoda, że jednak bez śniegu…

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – 25.11.2015

W dniu 25 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami.  Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Przybyły misie małe, średnie i duże, białe brązowe, czerwone… A każdy był piękny i wyjątkowy. Dzieci opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, uczestniczyły w licznych zabawach i konkursach  oraz tańczyły z misiami w rytm wybranych piosenek. Bardzo miłą niespodzianką były odwiedziny Misi-Pysi - naszego „prawdziwego”, pluszowego misia. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości.
Natomiast  w grupie naszych najmłodszych przedszkolaków „Kubusie Puchatki”, na wielkie misiowe przyjęcie zostali zaproszenie również rodzice. Dzieci były zachwycone obecnością swoich rodziców, pluszowych przyjaciół oraz…Misią-Pysią - „prawdziwym” misiem, który przybył do przedszkola, aby wraz z naszymi dziećmi świętować ten ważny dzień. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w „Krainie Pluszowego Misia”. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Jadą, jadą misie”, „Pokochaj pluszowego misia” oraz „Przyjaciel miś”. W tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, , śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacja miodku.
Podczas całego dnia dzieciom towarzyszyły ich ulubione maskotki. Wszyscy doskonale bawili się w towarzystwie swoich pluszowych  przyjaciół. Wszystkie atrakcje sprawiły, że  Dzień Pluszowego Misia na pewno pozostanie na długo w pamięci  naszych  przedszkolaków.
 
Andrzejki w przedszkolu - 30.11.2015

„W przedszkolu zabawa
Andrzejek to czas
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.
Andrzejkowe mamy święto,
co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
wosk w garnuszku i klucz duży."
30.11.2015 roku był dniem zabaw i wróżb andrzejkowych w grupie „Smerfy” oraz „Kubusie Puchatki”. W ten szczególny czas dzieci miały okazję poznać ludowe zwyczaje oraz zabawy andrzejkowe, np. „Marsz butów” czy „Kim będę jak dorosnę”.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu niesamowitych przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzania w dzieciach ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.  Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....
 
Festiwal Piosenki Ludowej w Łącku

18 listopada 2015 roku dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Festiwalu Piosenki Ludowej, który odbył się po raz trzeci w Łącku. Dwoje dzieci z grupy "Biedronki": Maja Przyżycka i Dawid Mańkowski zaprezentowało dwie piosenki "Sanniczanka" oraz "Stoi koza przy płocie". W przygotowaniu dzieci do występu brali udział: wychowawca "Biedronek" p.Justyna Wachowicz, nauczyciel rytmiki p.Łukasz Lesiak oraz Rodzice Mai i Dawida. Do wykonania piosenki "Stoi koza przy płocie" użyto rekwizytu - "kozy", która - jak to koza - ciągle "psociła". Dzieciom zabawa kozy bardzo się podobała.
Pozostałe Biedronki uczestniczyły w Festiwalu jako widzowie. Na Festiwalu wystąpiły dzieci z 11 przedszkoli, wszyscy artyści zostali uplasowani na 1 miejscu, wszyscy też otrzymali jednakowe nagrody.
Dzieci miały okazję obejrzeć występy swoich kolegów i koleżanek, popisy piosenek ludowych. Skoczna, wpadająca w ucho melodia zachęcała często widownię do wspólnego udziału, chociażby poprzez klaskanie. Festiwal udany, zabawa przednia, więc przedszkolaki będą miały co wspominać.

„Poznajemy uroki lasu i tajemnice otaczającej nas przyrody” - 05.11. 2015

W Przedszkolu Samorządowym im. Króla Maciusia Pierwszego w Gąbinie odbył się finał XI edycji konkursu przyrodniczego „Poznajemy uroki lasu i tajemnice otaczającej nas przyrody”. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Nadleśnictwo Gostynin. W konkursie udział wzięło dziewięć przedszkoli z powiatów gostynińskiego i płockiego.
W gąbińskim przedszkolu gościły urocze Jeżyki, piękne Muchomorki i jedna Kurka, zwinne Sarenki, Kolorowe Listki, przecudne Leśne Duszki, wesołe Wiewióreczki i skoczne Zajączki. Konkurs otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Pan Krzysztof Jadczak. Pan Nadleśniczy Jacek Liziniewicz- organizator konkursu- za cel stawia ,by dzieci biorące udział w konkursie nie tylko powiększyły swoją wiedzę o lesie, ale również uczyły się szacunku do rodzimej przyrody.
Mali finaliści zmierzyli się z zestawami pytań o tematyce przyrodniczo - leśnej. Zaproszeni goście z podziwem i uznaniem obserwowali zmagania przedszkolaków. Pytania były trudne i wymagały od dzieci dużej wiedzy. Wszystkie sześcioosobowe drużyny wykazały się bezbłędnością w rozwiązywaniu zagadek przyrodniczych. W wyniku czego Komisja Konkursu, której przewodniczyli Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin Pan Krzysztof Jadczak i Nadleśniczy Pan Jacek Liziniewicz, przyznała dziewięć równoważnych wyróżnień.
Każdy „mały” uczestnik konkursu otrzymał puzzle leśne, a poszczególne przedszkola otrzymały nagrody rzeczowe sprzęt RTV. Wszystkie grupy zaprezentowały swoje przedszkole piosenką lub wierszem.
– Nasze przedszkole godnie reprezentowały: Kolorowe Listki: Amelka Durka, Oliwia Zając, Adam Polańczyk, Kamil Nowakowski, Antoś Michalski i Jaś Kasicki.
Największe podziękowania należą się Panu Nadleśniczemu Jackowi Liziniewiczowi i leśnikom z Nadleśnictwa Gostynin za działania jakie podejmują w celu ochrony lasów i popularyzacji zagadnień przyrodniczych wśród dzieci.
 
„ZAKRĘCONA AKCJA” ZAMIEŃ ŚMIECI W RADOŚĆ CHORYCH DZIECI

Nasze przedszkole od listopada 2015 r. przystąpiło do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „zakrętki. Info – pomagamy nie tylko przyrodzie”.
W większości polskich miast program prowadzony jest nieprzerwanie od 2008 roku. Jego celem jest zbieranie plastikowych nakrętek, które następnie trafiają do punktów zbiórki, a stamtąd dostarczane są do firm recyklingowych, które po przetopieniu plastiku, gotowy granulat zamieniają w produkty, z którymi mamy styczność na co dzień np. wiadra, grabie ogrodowe … .Pieniądze zgromadzone z przekazania surowca przeznaczone są zarówno na rehabilitację, jak i zakup sprzętów dla niepełnosprawnych dzieci.
Włączając się w tą akcję chcemy w ten sposób zaszczepić w młodych umysłach cechy takie jak: wrażliwość na innych, bezinteresowność czy  życzliwość. To ważne, żebyśmy nie odczuwali obojętności na pomoc innym oraz przy okazji dbali o ekologię poprzez segregację odpadów.
Dzięki tym prostym działaniom już od przedszkolaka możemy uczyć empatii i otwarcia na drugiego człowieka.
Nie jesteśmy jednak w stanie pomóc wszystkim potrzebującym, dlatego wybraliśmy konkretne dziecko - Alicję Brzezińską, dziecko z naszego powiatu, które choruje na wrodzoną cytomegalie, małogłowie, mózgowe porażenie dziecięce oraz padaczkę.
Ala jest pod opieką wielu specjalistów, którzy uważają, że w przyszłości ma szansę samodzielnie się poruszać oraz porozumiewać, co jest jej największym marzeniem, ale czeka ją codzienna, żmudna rehabilitacja, cykliczny zakup sprzętu ortopedycznego, co wiąże się z kosztami przekraczającymi możliwości jej rodziny.
Zachęcamy wszystkich, którzy chcą dołączyć do naszej akcji o zbieranie nakrętek wśród znajomych i rodziny.
Koordynatorka akcji w przedszkolu.
 
WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA

W dniu 28.10.2015 nasze przedszkole odwiedził ks. biskup łowicki Andrzej Dziuba. Ks. biskupa powitała dyrektor przedszkola Iwona Adamczyk oraz dzieci. Przedszkolaki zaprezentowały część artystyczną- wiersze oraz piosenki. Przedstawienie przygotowały dzieci z grupy Krasnale, pod kierownictwem wychowawcy Iwony Lewandowskiej. Dzieci otrzymały od ks. biskupa oraz zebranych gości zasłużone brawa.Na pamiątkę spotkania przedszkolaki wręczyły księdzu biskupowi własnoręcznie wykonane czerwone serce. Ksiądz biskup zwiedził nasze przedszkole, a na koniec wpisał się w Księdze Pamiątkowej. Wizyta księdza biskupa na pewno długo pozostanie w pamięci przedszkolaków, ale mamy nadzieję, że również ksiądz biskup nie zapomni o najmłodszych członkach naszej parafii.
 
Spotkanie z policjantem

W ramach poszerzania wiedzy i zainteresowań dzieci, nasze przedszkole organizuje wiele ciekawych spotkań.
Jednym z takich właśnie wydarzeń było spotkanie dzieci z policjantami, w dniu 19.10.2015 r. Policjanci z komisariatu w Sannikach zaprezentowali się dzieciom w pełnym umundurowaniu, pokazali atrybuty swojej pracy, a co najważniejsze każdy przedszkolak mógł dotknąć, obejrzeć i pobawić się tymi rzeczami. Podczas spotkania policjanci opowiedzieli o swojej pracy. Zwrócili uwagę na bezpieczeństwo podczas spacerów, wycieczek, zabaw, a także przypomnieli zasady bezpiecznego przechodzenia przez drogę. Policjanci przygotowali również dla dzieci krótki film pt. "Bezpieczna droga". Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało pamiątkę- odblask w kształcie misia. "Starszaki" wręczyły naszym gościom kwiatki w ramach podziękowań za interesującą i bardzo pouczającą wizytę.
 
Wycieczka do Nadleśnictwa

15.10.2015, w czwartek dzieci z grupy Misie, Krasnale i Biedronki wyruszyły na wycieczkę do Nadleśnictwa w Gostyninie. Pan leśniczy pokazał dzieciom szkółkę drzewek oraz sposób dbania o małe drzewka. Dzieci miały okazję podziwiać ponad stuletni las- wysokie konary i grube pnie drzew. Poznawały las wszystkimi zmysłami- słuchały, oglądały, wąchały. Na koniec przygotowane zostało ognisko i pieczone kiełbaski- dzieci poznały przy okazji zasady bezpiecznego palenia ogniska w lesie (tylko w wyznaczonych miejscach) oraz ogólne zasady zachowania w lesie (cisza podczas obserwacji ptaków, zwierząt, zabieranie śmieci do domu, itd). Podczas tej wycieczki kilka mam wspomogło nas w opiece i organizacji- spacer po lesie i pieczenie kiełbasek- serdecznie im dziękujemy!
 
Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13 października w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawienie przygotowały dzieci z grupy Krasnale wraz z wychowawcą panią Iwoną Lewandowską. Zaproszeni goście- pracownicy naszego przedszkola- wysłuchali wierszy i piosenek o swojej pracy, przedszkolakach i o przedszkolu. Najwięcej emocji wzbudziły słowa o każdym z pracowników, piosenki w których dzieci opisały swoich wychowawców, nauczycieli, panie pracujące w kuchni, panie woźne. Na koniec wszyscy pracownicy przedszkola oraz zgromadzeni rodzice otrzymali upominki: kwiatek wykonany przez naszych przedszkolaków. Dzieci otrzymały zasłużone brawa.
 
Wycieczka do gospodarstwa ekologicznego

7 października przedszkolaki z grupy I-Kubusie Puchatki i II-Smerfy,wyruszyły na wycieczkę do gospodarstwa ekologicznego w Staropolu. Gospodarz, pan Mirosław Rojek, oprowadził nas po swojej zagrodzie. Dzieci obserwowały różne zwierzęta: króliki, krowy, konie, kury i kaczki. Niektóre z nich można było nawet pogłaskać. Podczas spaceru po gospodarstwie dzieci degustowały surową marchewkę. Po zwiedzaniu zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek. Każdy mógł spróbować kanapeczek z białym serem, dżemem i miodem, a wszystkie te produkty gospodarze sami przygotowują w swoim gospodarstwie. Jazda autokarem, oglądanie zwierząt, spacer po ogrodzie i pyszny poczęstunek dały dzieciom wiele radości. Wszyscy byli zachwyceni wycieczką i wspaniałym miejscem.
Serdecznie dziękujemy mamom, które pomogły nam w opiece nad dziećmi podczas wycieczki!

Święto pieczonego jabłka

Grupa Biedronki i grupa Krasnale, 5 i 6-latki, tematykę jesiennych darów przyrody uczciły "Świętem pieczonego jabłka". Dzieci miały okazję spróbować jabłek w różnej postaci, tym razem- pieczonych na ognisku. Komponowały smaki różnymi dodatkami- bitą śmietaną, rodzynkami, dżemem. Starszaki "zajadały" pieczone jabłka, czasem z większym lub mniejszym smakiem. Wyjazd na ognisko był też okazją do wspólnych zabaw na powietrzu, które doskonale integrowały dzieci. Pozostały wspaniałe wspomnienia oraz... chęć ponownego spotkania na ognisku, aby upiec ziemniaczki i kiełbaskę.
Dzieci z grupy Biedronki kilka dni później pojechały na wycieczkę do sadu (06.10.2015). Przedszkolaki miały okazję pospacerować po sadzie, zrywać jabłka z drzew do skrzynek. Zapoznały się też z pracą w sortowni oraz obejrzały przechowalnię. dla większości dzieci były to nowe, ciekawe rzeczy- dlatego z zainteresowaniem uczestniczyły w wycieczce. na koniec każde dziecko zerwało jabłuszko do przedszkola i do domu, ponieważ wszyscy wiedzą, że w owocach znajdują się witaminy...
Pomoc w organizacji i przebiegu wycieczki okazały mamy z grup Biedronki i Krasnale- serdecznie dziękujemy!
 
Dzień Chłopca

"W tym dniu szczególnym- września trzydziestego
Witamy serdecznie chłopca każdego.
Dzisiaj świeto Wasze, dzień prezentów,życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę."

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Dlatego też, dnia 30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopca. Każda grupa świętowała ten dzień w swoim gronie, urządzając słodki poczęstunek i organizując liczne zabawy na sali.Dziewczynki złożyły chłopcom najserdeczniejsze życzenia, uściskały ich mocno i wręczyły prezenty.Natomiast chłopcy obdarowali dziewczynki upominkami, dziękując w ten sposób za przygotowanie ich święta.

Rok 2014-2015


Zakończenie roku przedszkolnego 2014/2015

Hej przedszkole ukochane - może jednak tu zostanę?

W ciągu całego roku w przedszkolu staramy się wyposażyć naszych przedszkolaków w wiedzę i umiejętności, które będą im potrzebne w życiu codziennym i przygotują je do podjęcia nauki w szkole. Chcielibyśmy również, by opuszczając przedszkole zabrały ze sobą ogromny bagaż miłych wspomnień. Jednym z nich być może będzie uroczystość zakończenia pobytu w naszym przedszkolu.
Każdy przedszkolak ze zniecierpliwieniem oczekiwał momentu, kiedy po trudzie całorocznej pracy, ale też dobrej zabawy, będzie mógł udać się na zasłużone wakacje. Przygotowania do uroczystości zakończenia roku przedszkolnego trwały od wielu dni. Pod czujnym okiem nauczycieli dzieci ćwiczyły piosenki do przedstawienia, które miało uświetnić ten jakże uroczysty dzień.
Po programie artystycznym dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci książki.

Już nadszedł koniec roku przedszkolnego
Wakacji nadszedł czas,
Ach żegnaj nam, żegnaj drogie przedszkole
Żegnaj na długi czas,
Żegnajcie lalki i misie,
Zabawki wszystkie wraz,
Dziś rozstać się musimy
Wakacji nadszedł czas.
 
Centrum Zabaw Happy Park

Dnia 22.06.2015 r. odbyła się wycieczka autokarowa do Centrum Zabaw Happy Park mieszczącym się w Stróżewku.
W wycieczce wzięło udział 115 dzieci z naszego przedszkola pod opieką nauczycieli i opiekunów.
Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni, a także integracja dzieci z grup przedszkolnych. Jeszcze w przeddzień wycieczki Przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w centrum zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.
Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała naszą grupę i oznajmiła o umowach i zasadach jakie panują podczas owego pobytu w sali. Następnie czym prędzej udaliśmy się do szatni, gdzie po zdjęciu wierzchniej odzieży i obuwia ruszyliśmy do zabawek, które już na nas czekały. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Wysoka zjeżdżalnia znajdowała się na samym szczycie konstrukcji i nie brakowało dzielnych i odważnych, aby ją pokonać. W trakcie pobytu w centrum zabaw ciekawą niespodzianką okazało się malowanie buziek naszym maluszkom przez panie prowadzące. Każdy kto poczuł zmęczenie mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha, w którym można było odpocząć.
Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem.
Centrum Zabaw Happy Park powstało dla dzieci i z myślą o nich, jest to idealne miejsce do aktywnego spędzenia radosnych i niezapomnianych chwil w bajkowej scenerii.
Happy Park to miejsce, w którym najmłodsi aktywnie i zdrowo pożytkują pokłady nieskończonej energii, ćwiczą umiejętności manualne jak również koordynację wzrokowo - ruchową i integrują się z rówieśnikami. Od dawna wiadomo, że dzieci najwięcej uczą się poprzez zabawę dlatego pod bacznym okiem animatorów pociechy poznawały świat zabaw od podszewki.
Do dyspozycji dzieci było wiele różnorodnych atrakcji, które z pewnością trafiły w upodobania każdego z nich i wywołały uśmiech na twarzy oraz pozostawiły niezapomniane przeżycia.
 
1 czerwca – Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to najważniejsze święto w naszym przedszkolu.  Najradośniejsze, roześmiane, rozkrzyczane święto. Co roku staramy się, by był to dzień miły, wesoły, pełen atrakcji.  Dbamy, by przygotować różne, ciekawe niespodzianki. Od rana w każdej z grup dało się dostrzec niezwykłe poruszenie,  zniecierpliwienie i oczekiwanie. A już po śniadaniu wszyscy zebraliśmy się w naszym ogrodzie przedszkolnym, gdzie czekali zaproszeni goście, którzy swoimi prezentacjami chcieli umilić to święto. Wszyscy mieliśmy możliwość poznać pracę strażaka, policjanta i strażnika gminnego. Każda grupa miała też  okazję skakania i figlowania do woli w „Małpim Gaju”. Było radośnie, wesoło, głośno i bardzo ruchliwie. Ogromną atrakcją okazały się przepyszne przekąski i kiełbaska z grila. Piękna pogoda, wiele atrakcji i masa pozytywnych wrażeń – tak najkrócej można by podsumować tegoroczny Dzień Dziecka.
 
Poeci oczami dziecka - konkurs

„Poeci oczami dziecka’’
konkurs recytatorski w przedszkolu w Sannikach

Zastanawiasz się co zrobić, aby twoje dziecko potrafiło cieszyć się z sukcesów, znało swoją wartość, ale także nauczyło się przegrywać? Zdaniem ekspertów dobrym sposobem na wzmocnienie charakteru najmłodszych są konkursy.
Psycholog, Katarzyna Wojtas, podkreśla ogromną  rolę organizacji konkursów – „ …konkursy zwiększają zapał do pracy i dobrze wpływają na samoocenę. Wszelkie inicjatywy oparte o gry i zawody zaspokajają potrzebę przynależności do grupy, akceptacji ze strony rówieśników i zachęcają do aktywnego spędzania czasu. Dzieci chętnie angażują się w takie projekty, gdyż wynika to z ich naturalnej potrzeby kontaktu i weryfikacji swoich umiejętności. Uczą się również, jak korzystać z pomocy innych i samemu ją ofiarowywać. Pomagając, czują się bardziej wartościowe. Kilkuletnie maluchy porównują się z rówieśnikami. To ludzkie zachowanie, którego nie zmienimy. Sęk w tym, żeby nauczyć dzieci konstruktywnego wyciągania wniosków z przyjmowanych przez nie postaw. Umiejętność pogratulowania lepszemu od siebie koledze jest niezwykle cenna i pokazuje dziecku, że nie zawsze będzie we wszystkim najlepsze. Każdy maluch jest w czymś dobry, a główną rolą konkursu jest odkrycie jego unikalnych zdolności’’.
Z takim też założeniem Przedszkole Samorządowe w Sannikach wyszło  organizując 28 maja 2015 r. konkurs recytatorski pt. „Poeci oczami dziecka’’.  W  konkursie uczestnikami były dzieci w dwóch kategoriach wiekowych tj. 3-4 latki i 5-6 latki . Wśród zgłoszonych placówek gościliśmy małych recytatorów z: Przedszkola Samorządowego z Kiernozi, Przedszkola Samorządowego z Pacyny oddział w Luszynie Przedszkola Samorządowego z Pacyny oddział w  Skrzeszewach , Miejskiego Przedszkola nr 2 z Gostynina, Miejskiego Przedszkola nr 5 z Gostynina, Miejskiego Przedszkola nr 4 z Gostynina, Przedszkola Samorządowego ze Słubic,  Przedszkola Samorządowego  z Łącka,  Przedszkola Samorządowego ze Szczawina Kościelnego, Przedszkola Samorządowego z Sannik.
W jury konkursu zasiedli : gostynińska  poetka pani Zenona Zofia Radzka  , dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sannikach pani Barbara Golus i Wójt Gminy Sanniki pan Gabriel Wieczorek. Konkurs przebiegał w serdecznej, przyjaznej atmosferze. Dzieci recytowały wiersze najpopularniejszych polskich autorów .
W grupie dzieci młodszych  3-4 -latków zostali nagrodzeni :  I miejsce – Nadia Machała z MP Nr 2 w Gostyninie, II miejsce – Maja Koperska z PS w Pacynie oddz. w Luszynie, III miejsce – Amelia Fortuna z PS w Sannikach. W grupie dzieci starszych 5-6 -latków nagrodzeni zostali : I miejsce – Michalina Rewerska PS w Pacynie oddz. w Luszynie, II miejsce – Jakub Petera PS w Pacynie oddz. w Skrzeszewach , III miejsce – Miłosz Polańczyk PS w Kiernozi.
Wszystkie dzieci zostały nagrodzone. Były książki, dyplomy i słodycze. Dla każdego przedszkola przygotowano również upominek w postaci pozycji książkowych dotyczących kultury i folkloru naszej miejscowości.  Fundatorami byli:  Wójt Gminy Sanniki i Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach.
Mali goście wraz z nauczycielami mieli możliwość spotkać się też przy słodkim poczęstunku, a niektórzy w czasie oczekiwania na werdykt  przystąpili do  zwiedzenia naszej placówki, gdzie przywitały ich Kubusie Puchatki, Smerfy, Misie, Krasnale i Biedronki.
 
Dzień Matki  - 26 maja 2015 r.

Wszystkie dzieci dziś w przedszkolu pięknie są ubrane,
bo dziś przyszli do nas goście – mamusie kochane.
Dzisiaj wielka uroczystość, bo to święto Matki,
dzieci stoją uśmiechnięte, każde trzyma kwiatki.

Dzień Matki jest raz w roku, a w naszym kraju obchodzimy go 26 maja. W tym dniu Mamy są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami wykonanymi przez swoje pociechy.  Cel tego święta jest oczywisty – wyrażenie wdzięczności za trud włożony w wychowanie oraz okazanie im niezmierzonych pokładów miłości i serdeczności. W naszej placówce obchody ŚWIĘTA MATKI odbyły się  we wszystkich grupach. Z sal dochodziły odgłosy śpiewów i recytacji prezentowanych przez  dzieci. Nie zabrakło też  wzruszeń i oznak miłości we wspólnych zabawach, tańcach i poczęstunku.
 
Spotkania z ciekawymi ludźmi

W ramach uatrakcyjniania zajęć, nasze przedszkole obok planowanych w harmonogramie uroczystości i imprez podejmuje wiele ciekawych działań.
Są to między innymi spotkania z ciekawymi ludźmi reprezentującymi różne pasje i zawody.
W ostatnim czasie gościliśmy miejscową twórczynię ludową – p. Elżbietę Siedlarek, gostynińską poetkę – p. Zenonę Radzką, a poznając pracę krawcowej najmłodsza grupa wybrała się do pobliskiego zakładu usługowego.
Spotkania oprócz walorów dydaktycznych dostarczyły dzieciom wielu wrażeń, a namacalnym wspomnieniem tych wydarzeń są zdjęcia w galerii przedszkola.  Zapraszamy.
 
„Wulkan”- zabawa badawcza

Powszechnie wiadomo, iż  dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia  naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym.Dlatego też stwarzanie w przedszkolu warunków do rozwijania zainteresowań poznawczych jest niezmiernie ważnym zadaniem.Dzieci z grupy „Kubusie Puchatki”miały okazję zobaczyć małą „erupcję wulkanu”. Najpierw wspólnie z panią przygotowały wszystkie rzeczy, które były potrzebne do przeprowadzenia eksperymentu. Doświadczenie podobało się maluchom, o czym mogą świadczyć uśmiechy na ich twarzach.
 
ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

Niezapominajki to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem, patrzą rybim oczkiem.
Gdy się płynie łódką, śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie: „Nie zapomnij o mnie”.

Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest od 2002 roku. Powstało dzięki inicjatywie Andrzeja Zalewskiego z „Ekoradia”. Autor pomysłu uznał, iż dla Polski najwłaściwszym, szczególnym kwiatem będzie niezapominajka, występująca na terenach leśnych, bagnistych, moczarach, przy stawach, rzekach, a także na polach.W sekretnym języku kwiatów niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem miłości do człowieka, miłości do Ziemi. 15 maja 2015 r. w naszym przedszkolu królował kolor niebieski. Był to dzień radości, uśmiechu i wspaniałej zabawy .Dzieci rozwiązywały zagadki, słuchały ciekawostek o niezapominajce,  śpiewały piosenki o tematyce wiosennej i tańczyły . W ogrodzie przedszkolnym wesoło bawiły się z chustą animacyjną.Organizując Święto Polskiej Niezapominajki staramy się nie tylko rozbudzać w dzieciach miłość i szacunek do otaczającej przyrody, ale także kształtować w maluchach pozytywne uczucia i postawy przyjaźni i serdeczności.

Dzień bibliotekarza

Dnia 8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.  Z tej okazji dzieci z naszego przedszkola udały się do zaprzyjaźnionej biblioteki . Podziękowały Pani Bibliotekarce za cykliczne spotkania z książką oraz wręczyły samodzielnie przygotowane upominki.
 
Spotkanie z ratownikiem medycznym

Dnia 30 marca 2015 roku nasze przedszkole odwiedził pan ratownik Jacek Grybalow z Grupy Ratownictwa Medycznego „MEDICUS” . Celem wizyty było przystąpienie naszej placówki do realizacji programu „Szpital Pluszaka”. Program ten ma za zadanie oswoić dzieci ze służbami ratunkowymi oraz wpoić właściwe zasady prawidłowego postępowania w obliczu sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Oczywiście pan Jacek nie przyjechał do przedszkola sam: był z nim jego nieodłączny kompan podróży: wielki czarny Miś, który pomagał dzieciom przyswoić nowe informacje i utrwalić te już znane. Pan ratownik angażował wszystkie dzieci do aktywnego udziału w spotkaniu poprzez pokazywanie ilustracji i zagadki. Dobre odpowiedzi nagradzał naklejką oraz przybiciem „piątki”. Przypomniał dzieciom numery alarmowe oraz nauczył pokazywać cyfry 112 na twarzy: palec na usta, palec na nos i dwa palce na oczy. Przedszkolaki zapoznały się z zawartością torby ratowniczej oraz miały możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na fantomie.
 
Wiosenne kąciki przyrody

Wiosna to doskonała pora, aby rozbudzać zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Stwarza bowiem sprzyjające warunki do prowadzenia obserwacji , poznania cyklu rozwojowego niektórych roślin oraz warunków potrzebnych do ich wzrostu. W związku z tym w salach powstały wiosenne kąciki przyrody. Do skrzynek, doniczek z ziemią dzieci sadziły cebulę, fasolę, siały  nasiona kwiatów oraz rzeżuchę i owies. Każdy przedszkolak wie, że rośliny do wzrostu potrzebują wody, dlatego też wszystko zostało starannie podlane i odstawione w ciepłe i słoneczne miejsce. Podczas tych działań dzieci zwróciły uwagę na różne kształty, wielkość i kolor nasion. Każdego dnia przedszkolaki dbają o swoje roślinki, podlewają je i obserwują ich wzrost. W naszych zielonych kącikach pojawiły się też pierwsze wiosenne kwiaty : bratki, żonkile i hiacynty natomiast w wazonach wierzbowe gałązki.
 
Wyjazd do teatru - notatka

We wtorek 17 marca dzieci z naszego przedszkola obejrzały przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia” z repertuaru Teatru Dramatycznego w Płocku. Niektóre z dzieci w teatrze były pierwszy raz, dla wszystkich było to jednak duże wydarzenie. Przedszkolaki podziwiały dużą scenę, miejsca na widowni, zaskoczone były ilością dzieci – widzów. Przedstawienie wszystkim się bardzo podobało, nie przestraszyła ich nawet Baba Jaga. Dzieciom pozostało wiele miłych wspomnień i oczywiście zachęta do następnych wyjazdów do teatru.
 
Powitanie wiosny

Ruszamy gromadą,
wesołym pochodem,
niesiemy Marzannę
nad zieloną wodę......

Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Sannikach już na dzień przed czasem, bo  20 marca 2015 roku żegnały zimę i witały wiosnę. Tego dnia we wszystkich salach zazieleniło się nie tylko na okiennych parapetach ale także od naszych ubrań. Dzieci wcześniej na zajęciach zapoznały się z obrzędami  i zwyczajami związanymi z pożegnaniem zimy.  Wesoło bawiły się  śpiewając piosenki, wykonując kolorowe ozdoby i ochoczo odgadując zagadki o zwiastunach wiosny. Nie zabrakło oczywiście też  Marzanny. W piątkowe przedpołudnie wyruszyliśmy z kolorowym pochodem nad staw do parku w Sannikach. Głośnym śpiewem i skandowaniem „Zimę, zimę żegnamy! Wiosnę, wiosnę witamy!” dzieci przywoływały upragnioną wiosnę. Różnobarwne gaiki, wstążki i hałaśniki były dopełnieniem naszego radosnego nastroju.
Wszyscy mamy nadzieję, że nasze zabiegi okażą się skuteczne i już wkrótce zieleń i słońce będą gościły nie tylko w naszych sercach, ale również w przyrodzie.

Międzynarodowy Dzień Kobiet – 8 marca

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca na całym świecie, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Obchodzony jest od czasu, kiedy został zainicjowany przez ONZ w 1977.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet dzieci z poszczególnych grup przedszkola udały się z wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej w Sannikach . Dzieci złożyły życzenia paniom a następnie uczestniczyły w zajęciu , podczas którego poznały tradycję obchodów święta kobiet w Polsce. Dla dziecka najbliższe kobiety to siostra , mama, babcia. Treść zajęcia uzmysłowiła dzieciom rolę jaką odgrywają te kobiety w ich życiu , kim stają się wychowując dzieci oraz jak tym kobietom okazywać szacunek na co dzień.
Następnie w salach poszczególnych grup odbyły się uroczystości , którym przewodzili chłopcy . Złożyli swoim koleżankom życzenia i wręczyli upominki a potem wręczyli kwiaty wszystkim paniom w przedszkolu. Całą uroczystość uświetnił słodki poczęstunek i zabawy integracyjne przy muzyce. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć ! :)

WALENTYNKI

14.02.2015r.    Walentynki - Dzień Zakochanych to wspaniała okazja, aby dzieci poznały jedno z uczuć jakie towarzyszy nam przez całe życie – MIŁOŚĆ.
Mieliśmy okazje wyrazić i poznać własne emocje. Całe sale „tonęły” w czerwonych serduszkach.
Tym razem 13 lutego w naszym  przedszkolu uroczyście obchodziliśmy „Walentynki” pod hasłem „Dzień miłości,  przyjaźni i serdeczności”.
Wszystkie dzieci na prośbę swoich pań przyszły w tym dniu do przedszkola ubrane na czerwono.
Podczas zajęć rozmawialiśmy o największych wartościach, uczuciach jakimi obdarzamy innych. Ich symbolem jest serce - stąd tyle ciepła, miłych słów, życzliwości i czerwieni.
 
W karnawale same bale - 5 II 2015 r.

"Dzisiaj w przedszkolu wspaniały bal...."
Tak jak w piosence było i w naszym przedszkolu. Do balu  przygotowywaliśmy się  już dużo wcześniej. Od kilku dni na zajęciach rozmawialiśmy  o  tradycjach związanych z karnawałem.  Poznawaliśmy stroje, zabawy, tańce i pląsy, przy których można się wesoło bawić nawet w dużej grupie. Prezentowaliśmy też bajki i baśnie, z których postacie posłużyły nam  za wzorce do przygotowania przebrania na bal.

5 lutego 2015 r. odbył się nasz bal karnawałowy.

Wszyscy w zachwycających, bajecznych i kolorowych strojach zebraliśmy się na sali koncertowej.  Niektórych trudno było rozpoznać. Potem była już świetna zabawa: tańce przeplatane wesołymi zabawami, konkursami ze słodkimi nagrodami. Zabawę  prowadził specjalnie zaproszony wodzirej Arek, który wykorzystał wiele kolorowych i śmiesznych rekwizytów, co urozmaiciło nasze  spotkanie. Tańczyliśmy kaczuszki, woogie- boogie, rock and rolle, walce i wiele, wiele innych tańców.
Wszyscy bawiliśmy się wspaniale. Szkoda, że następny taki bal będzie dopiero za rok.
"Niech żyje bal..."
 
Uczestniczymy w konkursach

Mając na względzie poszerzenie oferty edukacyjnej naszych wychowanków oraz, by doskonalić ich predyspozycje i uzdolnienia uczestniczymy w różnorodnych konkursach, także na szczeblu ogólnopolskim. Tak też było i w minionym semestrze. Inspiracja tematyką świąteczną zaowocowała udziałem w konkursie techniczno – plastycznym pod hasłem  „Świąteczna kartka bożonarodzeniowa” organizowanym przez  Przedszkole Samorządowe nr 1 im. „Tęczowego Misia” w Szydłowcu. Na konkurs wpłynęło 436 prac z 134 placówek a wśród nich prace z naszej. Reprezentowały nas dzieci z grupy: Krasnale, Biedronki i Misie.
Organizatorzy stanęli przed wyzwaniem przeprowadzenia oceny prac i wyłonienia laureatów, a nie było to łatwe.
Wszystkie kartki były piękne i niezwykłe. Ich autorzy wykazali się pomysłowością w wykorzystaniu przeróżnych materiałów i wrażliwością plastyczną.
Kolejnym przedsięwzięciem był udział w konkursie pt. „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa”.
Organizatorem konkursu była Ilona Sznycer, Przedszkole Niepubliczne „Raczek” w Toruniu. 1. Do konkursu przystąpiło 104 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych – 3 – 4 latki – 5 – 6  latki.
Komisja dokonała oceny prac w poszczególnych kategoriach biorąc pod uwagę samodzielność, pomysłowość i staranność w wykonaniu pracy. Po przeprowadzeniu analizy prac, uwzględniając liczbę prac w danej kategorii, wyłoniono laureatów w poszczególnych kategoriach:
Spośród naszych uczestników  w kategorii 5 – 6 latków Michał Małecki  zajął I miejsce.
„Ozdoby bożonarodzeniowe” - to tytuł następnego konkursu, którego organizatorem było Samorządowe Przedszkole nr 5 w Krakowie im. Słoneczna Kraina Smoka Wawelskiego.
Komisja oceniała prace plastyczne, biorąc pod uwagę:
· oryginalność pomysłów;
· zastosowanie ciekawych materiałów i technik;
· zaangażowanie i udział dziecka w wykonaniu pracy;
· zgodność pracy z tematem;
· spełnienie regulaminu konkursu.
Tu spośród wszystkich nadesłanych prac w kategorii 5 – 6 latki: Maja Dybiec otrzymała wyróżnienie.
Organizatorzy konkursów kierują słowa podziękowania zarówno do  nauczycieli jak i do rodziców, którzy wspierali małych artystów w twórczej pracy.

W ŚWIECIE BAŚNI, CZYLI KTO PRZYBĘDZIE NA BAL?

Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania. Wiek przedszkolny jest idealnym okresem w rozwoju dziecka do kształtowania nawyków czytelniczych i zainteresowania słowem pisanym. W naszej pracy dydaktyczno – wychowawczej i opiekuńczej często odwołujemy się do wzorców zaczerpniętych z literatury. Staramy się pokazać czym jest dobro, piękno, przyjaźń, życzliwość i miłość.
Prawie wszystkie dzieci przechodzą okres zafascynowania baśnią, co jest zjawiskiem pozytywnym. Świat baśni pozwala młodym czytelnikom płynnie wejść w realne,  dorosłe życie. Uczy pewnych  zachowań , pozwala poznać – a co najważniejsze uczy odróżniać dobro i zło, oraz nabrać przekonania ,że dobro zawsze zwycięża. Mając  na uwadze tak liczne walory baśni postanowiłyśmy we współpracy z biblioteką publiczną zorganizować spotkanie z Wróżką. W przeddzień balu karnawałowego odwiedziła nas niezwykła postać w pięknej kolorowej sukni z czarodziejską różdżką w dłoni. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały zagadki, wskazywały ilustracje, dobierały rekwizyty do odpowiednich bajek  oraz opowiadały o swoich ulubionych bohaterach. Nasi mali czytelnicy byli oczarowani  spotkaniem z gościem. Kolorowy, magiczny świat bajek i baśni dostarczył dzieciom pomysłów na przebrania na bal karnawałowy.

Poznajemy życie na Arktyce i Antarktydzie

Świat jest wielki i życie w różnych jego częściach wygląda inaczej. Warto rozwijać u dzieci ciekawość świata, pokazywać jego różnorodność , zachęcać do zgłębiania tajemnic odległych miejsc, różnych od jego otoczenia. To pobudza wyobraźnię, rozbudza marzenia, a te w przyszłości mogą stać się doskonałą motywacją do zgłębiania literatury , nauki języków obcych, podróży ….
 
Urządzenia techniczne wokół nas

Wokół nas jest dzisiaj znacznie więcej urządzeń elektrycznych niż było kiedyś. Dzieci wprowadzamy w świat techniki. Poznają zasady działania urządzeń, które je otaczają i z których już niejednokrotnie same korzystają. Uczymy je bezpiecznego z nich korzystania. Warto majsterkować z dzieckiem, konstruować proste urządzenia, bo to znakomicie rozwija wyobraźnię przestrzenną, zdolność rozumowania przyczynowo-skutkowego, przygotowuje do radzenia sobie w sytuacjach życiowych….Dzieci pięcio i sześcioletnie są w stanie wiele zrozumieć , jeśli przeprowadzi się je odpowiednio przez cały proces poznawania zjawisk i rzeczy , pozwoli się na zadawanie pytań i udzieli odpowiedzi. Prąd elektryczny może być niebezpieczny. Rozmawiajmy z dzieckiem o bezpiecznym i oszczędnym korzystaniu z urządzeń elektrycznych!
 
GÓRA GROSZA 2014 - XV EDYCJA

Po raz kolejny dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „GÓRA GROSZA", którą zorganizowało Towarzystwo „Nasz Dom” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tegoroczna, piętnasta edycja trwała od 24 listopada do 5 grudnia 2014r. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka. Ważne stało się uświadomienie naszym przedszkolakom, że nawet najdrobniejsze monety, zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu ich rówieśnikom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Dzieci z każdej grupy wraz z rodzicami i nauczycielkami z wielkim zaangażowaniem zbierały monety do skarbonek stojących w ich salach. Po skończonej akcji zebrane „grosiki” zostały posegregowane według nominału i policzone. Dzięki wspólnej inicjatywie udało się zebrać 10939 monet. Nie waga i ilość były tu najważniejsze, lecz chęć podzielenia się z innymi. Cieszy fakt, że przedszkolaki potrafią dzielić się i nie zostają obojętne na los osieroconych dzieci.
 
CHOINKA Z MIKOŁAJEM

16 stycznia 2015r.
Tego dnia, po zajęciach – o godzinie 13:00 sala koncertowa zapełniła się po brzegi. Tak licznie przybyłych rodziców i członków rodzin naszych przedszkolaków powitała Pani Dyrektor zapraszając wszystkich do obejrzenia programu przygotowanego przez naszych „milusińskich”.
Program artystyczny składał się z dwóch części – Jasełek, w których wystąpiły dzieci z najstarszych grup przedszkola oraz z części artystycznej – wiersze i piosenki – w wykonaniu pozostałych dzieci.
Każdy z rodziców mógł zobaczyć swoje dziecko na scenie.
Nie zabrakło braw i podziwu dla umiejętności naszych małych aktorów.
I wtedy przy dźwiękach dzwonków, pomimo braku białego puchu zjawił się św. Mikołaj. Bardzo się ucieszył, że w tym roku czekało na niego tak dużo dzieci. Rozmawiał z dziećmi, prosił o wierszyki, zabawy, piosenki, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców oraz pań w przedszkolu.
Miłym podsumowaniem spotkania było rozdanie prezentów i wspólne fotografie. Wszystkie dzieciaki były zadowolone ze spotkania.
Z żalem żegnaliśmy się z miłym, starszym panem. Na szczęście obiecał, że spotkamy się za rok znowu w naszym przedszkolu, musimy się tylko o to postarać.
Na zakończenie wszyscy spotkaliśmy się przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców;)
 
Audycje edukacyjne w wykonaniu muzyków z Płockiej Orkiestry Symfonicznej

Audycje mają charakter umuzykalniający. Od ponad 10 lat muzycy z orkiestry prowadzą systematyczną działalność, którą objęte są wszystkie dzieci w naszym przedszkolu.
Spotkania odbywają się przez cały rok szkolny w cyklach comiesięcznych. Ważnym ich elementem jest także rola wychowawcza: uczenie ogólnej kultury zachowań, wyrabianie potrzeby i radości, jaką niesie obcowanie ze sztuką.
Program opracowuje Anna Piórkowska, która jednocześnie od samego początku prowadzi wszystkie audycje dla najmłodszych słuchaczy.
W bieżącym roku szkolnym dzieci uczestniczyły w następujących audycjach:
16. 09. 2014 r. – „Solo i w duecie.”
21. 10. 2014 r. – „Prześliczna wiolonczelistka. Muzyka i nastrój.”
25. 11. 2014 r. – „Niezwykłe spotkanie z muzyką rodzinną.”
09. 12. 2014 r. – „Nim pierwsza gwiazdka…”
15. 01. 2015 r. – „Taneczne rytmy.”
 
Teatrzyk „Nie wszystko złoto, co się świeci”

Dnia 8 stycznia 2015 r. do naszego przedszkola przyjechał Teatr Arkadia z przedstawieniem  pt. „Nie wszystko złoto, co się świeci”. Aktorzy w sposób radosny i przyjazny zaprezentowali przygody Zajączka i Misia, zwracając uwagę dzieci na takie cechy jak – kultura osobista, dobroć, grzeczność i przyjaźń. Wspólnie śpiewając i rozwiązując zagadki uczyliśmy się jak cenna jest przyjaźń w naszym życiu. Perypetie Misia i Zająca, z którymi się zaprzyjaźniliśmy bardzo nas rozbawiły i wiele nauczyły. Dzieci wspólnie z aktorami próbowali nauczyć zajączka grzecznych manier oraz kilku magicznych słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Zabiegi by zajączek nauczył się tych słów wywoływały wiele żywych emocji oraz salw śmiechu małej widowni.  Piękna scenografia kolorowego lasu, w którym mieszkali nasi przyjaciele, sprawiła, że poczuliśmy się jego częścią i przenieśliśmy się w magiczny świat teatru. Na zakończenie spotkania z Misiem i Zającem, zamiast tradycyjnego „do widzenia”, wszyscy obecni na sali, złożyli przysięgę:

„Jestem mały, będę duży, na pochwałę też zasłużę,
już nikomu źle nie zrobię, będę się podobać tobie.”

Spektakl dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń i mnóstwo radości.
 
„Z potrzeby serca” grudzień 2014 r.

Grudzień, to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, to czas życzeń, spotkań wigilijnych i obdarowywania.
W naszym przedszkolu zorganizowaliśmy akcję świąteczną, mającą na celu pomoc dzieciom z rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
Pragnęliśmy wszyscy sprawić niespodziankę, by umilić nieco ten czas.
Do akcji „Z potrzeby serca” zaangażowało się dużo rodzin naszych przedszkolaków. W ciągu tygodnia zebraliśmy dużo artykułów spożywczych, chemicznych niezbędnych w gospodarstwie domowym, a także upominków pod choinkę dla dzieci. Nasze zaangażowanie przyniosło oczekiwany rezultat. Przed wigilią paczki świąteczne dostarczono rodzinom.
Na tablicy informacyjnej zamieściliśmy podziękowanie dla wszystkich rodziców i dzieci, którzy włączyli się do zbiórki.
 
WIGILIA ŚRODOWISKOWA - „BETLEJEMSKA  DOBRANOCKA”

Organizowane corocznie Wigilie Środowiskowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej miejscowości.
W tym roku uroczystość odbyła się 21 grudnia i tym razem jasełkowa część artystyczną zaprezentowały dzieci z naszego przedszkola, a na widownię oprócz ich rodziców przybyli także przedstawiciele władz samorządowych, ksiądz dziekan oraz mieszańcy wsi wraz z orkiestrą strażacką.
Tegoroczne wigilijne spotkanie przebiegało w świątecznej atmosferze, o co zadbały dzieci przebrane w postaci z bajek skupione przy betlejemskim żłóbku wokół wymownej, pięknej scenerii.
Po inscenizacji uczestnicy podzielili się opłatkiem – symbolem „braterstwa, miłości i wiary”. Był to jednocześnie moment rozpoczęcia wigilii, podczas której goście smakowali przygotowane przez nasze kucharki tradycyjne potrawy.
Spotkanie umilały dźwięki polskich kolęd w wykonaniu sannickiej orkiestry strażackiej.
 
CHOINKA NADZIEI - 19.XII.2014 r.

W tym roku już po raz dziesiąty organizowaliśmy w czasie przedświątecznym naszą „choinkową” akcję. Jej głównym celem jest kształtowanie szlachetnych i otwartych postaw wśród młodych ludzi, którzy przygotowują programy świąteczne dla starszych osób. Również i w tym roku trafiła naturalna choinka- podarowane przez leśników- do Klubu Seniora „Tęcza’’ w Sannikach. Przedszkolaki zaprezentowały się gościom w przedstawieniu jasełkowym „Betlejemska dobranocka’’. Ich występ wzbudził wzruszenie , radość i zachwyt umiejętnościami aktorskimi , wokalnymi ,muzycznymi – o czym powiedział prezes Klubu Seniora „Tęcza’’, dziękując za piękną choinkę i część artystyczną przedszkolaków.
Akcja Fundacji Ekologicznej ARKA, w której uczestniczy nasze przedszkole , co roku spotyka się z ogromnym zainteresowaniem. Uczestnictwo w akcji przynosi wymierne korzyści bowiem łączy pokolenia a także podkreśla wrażliwość na potrzeby ludzi starszych i osamotnionych.